Spotrebiteľská dôvera v Spojených štátoch sa vo februári tretí mesiac po sebe zvýšila. Američania sú optimistickí, pokiaľ ide o budúci vývoj inflácie aj situáciu na trhu práce. Vyplýva to z predbežných výsledkov prieskumu Michiganskej univerzity. Ukazovateľ spotrebiteľskej dôvery vo februári medzimesačne vzrástol o 0,6 bodu na 79,6 bodu, čo je jeho najvyššia úroveň od júla 2021. Nárast indexu však zaostal za očakávaniami analytikov. Tí jeho februárovú hodnotu podľa prieskumu agentúry Bloomberg odhadovali v priemere na rovných 80 bodov.

Ekonómovia sledujú údaje o spotrebiteľskej dôvere veľmi pozorne, keďže sa z nich snažia odvodiť budúci vývoj spotrebiteľských výdavkov. Tie v USA zabezpečujú viac ako dve tretiny hospodárskej aktivity. Spojené štáty sú najväčšou ekonomikou na svete. „Skutočnosť, že sa dôvera tento mesiac neznížila, naznačuje, že spotrebitelia naďalej cítia väčšiu istotu, čo sa týka vývoja ekonomiky,“ uviedla riaditeľka spotrebiteľských prieskumov na Michiganskej univerzite Joanne Hsuová. „Spotrebitelia naďalej vyjadrovali dôveru, že spomaľovanie inflácie bude pokračovať a budú pretrvávať dobré podmienky na trhu práce,“ dodala.

Spotrebitelia podľa prieskumu predpokladajú, že medziročná miera inflácie bude v nasledujúcich 12 mesiacoch predstavovať tri percentá. Americké ministerstvo práce tento týždeň oznámilo, že medziročný rast spotrebiteľských cien v USA sa v januári spomalil na 3,1 percenta z decembrových 3,4 percenta. Predvlani v júni sa miera inflácie v USA vyšplhala až na 9,1 percenta, bola tak najvyššie za viac ako 40 rokov.

Americké ministerstvo obchodu koncom januára uviedlo, že tempo rastu americkej ekonomiky vo vlaňajšom štvrtom štvrťroku spomalilo na 3,3 percenta zo 4,9 percenta v treťom kvartáli. Za celý minulý rok sa hrubý domáci produkt Spojených štátov zvýšil o 2,5 percenta po náraste o 1,9 percenta v predchádzajúcom roku.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Dôvera talianskych spotrebiteľov aj podnikateľov stúpla