Podľa údajov španielskej energetickej spoločnosti Red Eléctrica de Espaňa (REE) mala vlani vôbec prvýkrát elektrina z vetra na celkovej výrobe elektriny v Španielsku rovnaký podiel, ako elektrina z jadra, a to 21 percent. Obe sú tak v súčasnosti najväčším zdrojom elektriny v krajine.

Tento údaj by mohol ohromiť energetických skeptikov, ktorí tvrdia, že výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov nemôže byť spoľahlivou alternatívou uhlia, plynu a jadra, pretože je drahá a pravidelnosť dodávok neistá.

Podľa REE vlani vietor vyrobil takmer 54-tisíc gigawatthodín (GWh) elektriny, čo stačí pre uspokojenie spotreby desiatich miliónov domácností. Podľa objemu inštalovanej kapacity je Španielsko druhé za Nemeckom.

Ako sa to Španielsku podarilo?

"Španielsko ťažilo z regulácii priaznivých pre veternú energiu v 90. rokoch," povedala stanici BBC Sonia Francová zo španielskeho Zväzu pre veternú energiu (AEE). "To dalo vizionárskym firmám dôveru k investovaniu. V sektore bolo investovaných zhruba 30 miliárd eur od doby, keď bola v roku 1984 vztýčená prvá turbína," dodáva. Obyvatelia španielskeho vidieka navyše novú technológiu prijali s otvorenou náručou, čo sa napríklad o Britoch povedať nedá.

Nadšenie obyvateľov však možno súvisí aj s tým, že vládne podpory obnoviteľných zdrojov energie neboli prenesené na bežných spotrebiteľov vo forme vyšších cien elektriny. Na druhej strane táto politika prispela k tomu, čomu sa v Španielsku hovorí "tarifný deficit" v sektore výroby energie, ktorý činí 25 až 30 miliárd eur.

Finančne vyčerpaná španielska vláda, ktorá musela v roku 2012 požiadať Európsku úniu o pomoc pre svoj ​​bankový sektor, prudko obmedzila svoju podporu energetickému sektoru. Navyše zaviedla sedempercentnú daň na príjmy z výroby elektriny, či už z obnoviteľných alebo ostatných zdrojov.

Potom nasledovali ďalšie opatrenia, ktorých výsledkom by v tomto roku podľa S. Francovej mohlo byť zníženie dotácií pre veterné elektrárne až o 1,2 miliardy eur. "Španielsko je obeťou svojho vlastného úspechu," poznamenáva k tomu riaditeľ výskumu v oblasti veternej energie firmy IHS Eduard Sala de Vedruna.

Všetky tieto kroky mali mrazivý vplyv na európske investície do sektoru. "Inštalovaný výkon v Španielsku prudko klesol (od doby, čo vláda stiahla podporu)," uviedol Pierre Tardieu z Európskeho zväzu veternej energie (EWEA). "V španielskom sektore veternej energie bolo 41-tisíc pracovných miest, teraz je to len 23-tisíc," dodáva.

To potvrdzujú aj ďalšie čísla. V roku 2012 celková inštalovaná kapacita nových veterných elektrární v krajine predstavovala 1110 megawattov (MW). Tento rok to má byť len 175 MW.

Trestané za svoj úspech

Španielsko v tom však nie je samo. Novo inštalovaná kapacita klesá vo väčšine krajín Európskej únie. Jednou z výnimiek je Nemecko či Británia, ktoré mali vlani na celkovej novej inštalovanej kapacite v EÚ podiel približne 50 percent, dodáva P. Tardieu.

Kvôli záujmu o veternú energiu sa však tiež znížili náklady na veterné turbíny. Podľa Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) sa tak po celom svete zvyšuje počet projektov, ktoré sú financované bez vládnej podpory. Ak nie je k dispozícii lacné uhlie alebo plyn a v krajine je dostatočne veterno a dostatok slnečného svitu, môže byť výroba elektriny zo slnka a vetra lacnejšia ako z fosílnych palív.

Práve vzhľadom k poklesu nákladov na infraštruktúru a vážnym dlhovým problémom Španielska sa vláda rozhodla, že odvetvie už ďalej nie je potrebné dotovať. Vláda sa tiež zrejme domnieva, že odvetvie je teraz už natoľko silné, že odolá zníženiu subvencií, ktoré dostávalo v predchádzajúcich desaťročiach.

Niet sa tak čomu diviť, že firmy z odvetvia majú pocit, že sú trestané za svoj ​​úspech. "Faktom zostáva, že obnoviteľné zdroje energie vo väčšine krajín dostávajú väčšie dotácie ako ďalšie lacnejšie energetické zdroje, napríklad uhlie," upozorňuje E. S. de Vedruna.