Švajčiarski investori s americkými dlhopismi by utrpeli straty. Čínskym továrňam dodávajúcim elektroniku do Spojených štátov by sa mohol zastaviť prísun objednávok. Firmy na Srí Lanke by sa už nemohli spoliehať na dolár ako na alternatívu k národnej mene. Aj takéto dôsledky by mohla priniesť platobná neschopnosť USA.

Spojené štáty narazili na dlhový strop

Špekulácie o možných problémoch sa množia v čase, keď americkému Kongresu dochádza čas na zvýšenie dlhového stropu USA. Bez takéhoto kroku by vláde mohli do dvoch alebo troch týždňov dôjsť peniaze na splácanie jej záväzkov. Vývoj je však veľmi náročné predpovedať, keďže USA ešte nikdy nezlyhali.

Zdá sa, že dôsledky by boli dramatickejšie, ak by sa spory týkajúce sa zvýšenia dlhového stropu vliekli aj po vypuknutí krízovej situácie. Hlavný ekonóm poradenskej spoločnosti Moody ’s Analytics Mark Zandi uviedol, že za takéhoto scenára „žiadny kút globálnej ekonomiky nebude ušetrený“.

Bezpečnosť amerických dlhopisov

Nervozita vyplýva z toho, aká veľká časť finančných aktivít závisí od dôvery, že Spojené štáty budú vždy splácať svoje záväzky. Americké dlhopisy sa dlhodobo považujú za veľmi bezpečnú investíciu, tvoria základ globálneho obchodu. Na celom svete sa používajú na zabezpečenie úverov, poistenie bánk proti stratám alebo ako spôsob, akým centrálne banky ukladajú svoje devízové rezervy.

„Platobná neschopnosť by mohla otriasť trhom s dlhopismi ministerstva financií v objeme 24 biliónov dolárov, paralyzovať finančné trhy a vyvolať medzinárodnú krízu,“ píše agentúra AP. Ďalším faktorom je dominancia americkej meny. Doláre predstavujú podľa Medzinárodného menového fondu 58 percent všetkých rezerv zahraničných mien centrálnych bánk vo svete.

Dolár ako útočisko pred finančnou nestabilitou

Doláru sa dôveruje natoľko, že ho obchodníci v niektorých krajinách požadujú namiesto platenia v národných menách. Príkladom je Srí Lanka, ktorú trápi vysoká inflácia a prepad domácej meny. Alebo Libanon, kde v súvislosti s problémami s infláciou mnohé obchody a reštaurácie požadujú od zákazníkov doláre. Denník Washington Post minulý týždeň v analýze možného vývoja napísal, že predĺženie platobnej neschopnosti USA by mohlo prehĺbiť nestabilitu v týchto krajinách, pričom ekonómovia sa obávajú výrazného rozšírenia skupiny krajín „uviaznutých v dlhoch“.

Podľa Zandiho by zásah USA do dlhového stropu mohol paradoxne viesť k posilneniu dolára, aspoň v krátkodobom horizonte, keďže investori by „nevedeli, kam inam ísť, než kam idú vždy, keď príde kríza“. Obchodovanie s dlhopismi by však bolo pravdepodobne ochromené. „Ak sa dôveryhodnosť (dlhopisov) z akéhokoľvek dôvodu poškodí, otrasie to celým systémom... a malo by to obrovské dôsledky na globálny rast,“ povedal Maurice Obstfeld, bývalý hlavný ekonóm MMF.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Neznámy verdikt v otázke dlhového stropu USA rozkolísal aj ceny ropy