Podľa šéfa liberálov Richarda Sulíka majú obedy zadarmo veľa úskalí. Tvrdí, že to nebudú zvládať školské jedálne, ktorých kapacita bude nepostačujúca. Problém vidí aj v nedostatku personálu. Podľa R. Sulíka sa bude plytvať i jedlom, lebo deti sa často z obedov nebudú odhlasovať, keďže budú zadarmo.

„To je taká tradícia, že čím je človek bohatší, tým viac závidí aj to posledné euro, ktoré ľuďom možno dať,“ reagoval šéf Smeru, „ak vidíme, že ekonomika šliape a platy našich ľudí stále nemajú úroveň platov v západnej Európe, tak sa snažíme niektoré veci kompenzovať opatreniami.“

Podľa neho nie sú tieto opatrenia samoúčelné. „Nerobíme ich preto, aby sme dali rodičom 1,20 eura na obed,“ doplnil. Dosah obedov zadarmo je podľa Fica zanedbateľný. Ide podľa neho o 100 miliónov eur. Malo by sa to týkať zhruba 513-tisíc detí, ktoré chodia do posledného ročníka materskej školy a všetkých žiakov základných škôl.

Radšej voľnočasový preukaz

Šéf Smeru-SD pripomenul, že liberáli kritizovali, keď sa zaviedli dotácie pre žiakov na pobyty v škole v prírode alebo na lyžiarske výcviky. „Pomohli sme penziónom a malým hotelom v období, keď nie je sezóna,“ poznamenal.

Šéf liberálov nechápe, prečo má byť práve lyžovačka zadarmo. Opýtal sa, prečo to nemôže byť napríklad plavecký kurz alebo výlet do zahraničia k moru. Tvrdí, že SaS by dala rodičom detí voľnočasový poukaz a nech sa oni rozhodnú, kde pôjde ich dieťa. Fico argumentoval, že nechce takýmto štýlom podporovať cestovný ruch v zahraničí.

Lídri pravice a ľavice sa dotkli i témy vlakov zadarmo. Podľa šéfa Smeru-SD má práve toto sociálne opatrenie svoje opodstatnenie. Podotkol, že sa zvýšil počet cestujúcich, stúpol aj počet spojov a klesla strata železníc.

„Štát nemá financovať jazdu vlakom, lebo to nie je verejný statok,“ vyhlásil R. Sulík. Poukázal na to, že túto možnosť nemajú ako využiť ľudia, ktorí nemajú blízko železnice. On sám by ich zrušil a financie by dal radšej naspäť ľuďom.

„Ako prvú by sme mohli znižovať DPH, lebo tú platíme všetci,“ povedal. Zároveň doplnil, že namiesto toho, aby sa dávali ľuďom vlaky zadarmo, by sa malo radšej dohliadať na stav škôl či zdravotníctva. Podľa neho je školstvo v katastrofálnom stave.

Smer odmieta rovnú daň

R. Sulík v diskusnej relácii poznamenal, že Slovensko nedobieha životnú úroveň ostatných krajín, poukázal pritom na Českú republiku. Podľa neho Slovensko v tomto smere stagnuje. „Je neférové porovnávať Slovensko a Česko. Medzi nami pri rozdelí v roku 1993 bol takmer 25-percentný rozdiel. Dnes sa približujeme k Českej republike a dynamika rastu patrí k najvyšším dynamikám, ktoré v EÚ môžeme sledovať,“ argumentoval R. Fico.

Smer-SD odmieta princíp rovnej dane, pretože je podľa neho nespravodlivá, uviedol R. Fico. „Presadzujeme myšlienku, že ľudia s vyššími príjmami by mali platiť vyššie dane. Ľudia s nižšími platmi, napríklad na úrovni minimálnej mzdy, by mali platiť nižšie dane,“ vysvetlil.

Podľa R. Sulíka by mala platiť rovná daň na úrovni 19 percent. „Bola by jedna sadzba, a to 19 percent. Napriek tomu by bohatší ľudia platili viac. Máme nezdaniteľné minimum. Ten, kto zarába veľmi málo, neplatí takmer žiadnu daň a potom to rastie,“ vysvetlil.

R. Sulík počas diskusie vyhlásil, že liberáli chcú po voľbách nahradiť Smer-SD. „Môj súper ste vy, chceme nahradiť vás,“ odpovedal R. Sulík predsedovi Smeru-SD, keď mu povedal, že konkurenciou liberálov sú vznikajúce strany.

Šéf liberálov by chcel Slovensko posunúť k vyššej miere slobody. „Chceme výrazne zvýšiť mieru životnej úrovne tých ľudí, ktorí si tvoria hodnoty sami,“ povedal R. Sulík. Zároveň sa SaS chce postarať o tých, ktorí to potrebujú.

Smer-SD chce do roku 2020 dosiahnuť 85 percent priemernej životnej úrovne EÚ. „Záleží mi na tom, aby bola táto krajina naďalej solidárna a sociálna,“ dodal R. Fico s tým, že mu rovnako záleží aj na politickej stabilite krajiny.