Najväčší dodávateľ medicinálnych plynov Messer Tatragas uvádza, že situácia je vážna a dopyt po medicinálnom kyslíku sa výrazne zvyšuje. „Počas prvej vlny pandémie sme nárasty spotreby kyslíka nezaznamenali, keďže počty hospitalizovaných pacientov boli relatívne nízke. Druhá vlna je s tou prvou neporovnateľná. Spotreba v decembri dosiahla oproti minulým mesiacom takmer štvornásobok bežne dodávaného kyslíka," hovorí generálny riaditeľ Messer Tatragas Michal Paľa a pokračuje: „Je predpoklad, že v najbližších týždňoch sa situácia nezlepší, keďže objem dodaného medicinálneho kyslíka v januári za prvé dva týždne 2021 znovu stúpol oproti decembru o 53 %.“

Nárast dodávok kyslíka
Zdroj: Messer Tatragas
Nárast dodávok kyslíka

Podľa riaditeľa už v malých nemocniciach nestačia oceľové fľaše, v ktorých sa kyslík dodával predtým. „Vhodné by bolo postaviť minimálne 6 - 10 000 litrové kyslíkové zásobníky, ktoré máme dnes nainštalované pri najväčších nemocniciach,“ priblížil M. Paľa. Doplnil, že v najväčších nemocniciach tieto zásobníky prestávajú stačiť.

Na snímke kyslíková maska v COVID červenej zóne
Neprehliadnite

V UNLP došlo k výraznému poklesu tlaku kyslíka pre pacientov, zriadia ďalší zdroj

 

Príkladom je aj Univerzitná nemocnica v Bratislave, kde je v týchto dňoch štyri až šesťkrát väčší odber životodarného plynu ako pred koronakrízou. Bolo preto potrebné zaobstarať nový odparovač. „Spolu v dvoch zásobníkoch je uskladnených približne 30-tisíc l stlačeného kvapalného kyslíka. Jeden pacient na intenzívnej pľúcnej ventilácii spotrebuje 60 - 70 litrov kyslíka za minútu," uvádza sa v správe firmy.