Väčšinu posledného desaťročia bolo podnikanie s diamantmi nižšej kvality náročné. Na trhu bola nadmerná ponuka lacnejších kameňov, ktoré zvykli byť malé a s nedostatkami, a nízky nárast dopytu držal ceny nízko a rozpätie zisku slabé, píše Bloomberg.
Dopyt po diamantoch je späť
V posledných troch mesiacoch však nastal prudký obrat a dopyt medzi americkými spotrebiteľmi, ktorí sú zodpovední za približne polovicu nákupov diamantových šperkov vo svete, prudko vzrástol. Zatvorenie jednej z najväčších svetových baní zároveň vytvára tlak na dodávky. Hodnota kameňov nižšej kvality dramaticky stúpla. Zatiaľ čo sa tieto skutočnosti neodzrkadlili na podobných nárastoch cien na poličkách obchodov, ceny najlacnejších diamantových šperkov môžu začať stúpať.
Spoločnosť De Beers zaoberajúca sa diamantovými šperkami minulý týždeň zvýšila ceny svojich neopracovaných diamantov o takmer 10 percent. Ide o jeden z najagresívnejších nárastov cien za posledné roky. Najvyšší nárast nastal u najlacnejšieho tovaru, takého ktorý sa v obchodoch predáva za menej ako 200 dolárov, a ceny v niektorých kategóriách vzrástli o takmer 20 percent. Aj po tom, čo spoločnosť De Beers zvýšila svoje ceny, odberatelia boli schopní predať niektoré krabice lacných diamantov za provízie vo výške zhruba 10 percent.
Luxus v obľube
Diamantový priemysel je jedným z prekvapivých víťazov hospodárstva zotavujúceho sa z prvých dopadov pandémie. Dopyt spotrebiteľov po diamantových šperkoch minulý rok zaznamenal silná nárast, zatiaľ čo dodávky boli aj naďalej obmedzené.
Dopyt po šperkoch v období sviatkov v porovnaní s minulým rokom vzrástol o viac ako 30 percent. Dodávky zároveň čelia tlaku po tom, čo skupina Rio Tinto zavrela svoju obrovskú baňu Argyle, ktorá produkovala niektoré z najlacnejších kameňov sveta. Ostatné bane, akými je napríklad baňa Venetia spoločnosti De Beers, obmedzili prevádzku.
Vyššie ceny za kamene nižšej kvality sú dobrou správou pre baníkov, no nemusia nutne meniť situáciu. Zatiaľ čo každá baňa je iná, všeobecne platí, že 20 percent produkcie, t. j. tie najlepšie kamene, predstavuje približne 80 percent ziskov.