Dopyt Číny po zemnom plyne by mal v tomto roku vzrásť o takmer desatinu a v prípade LNG sa očakáva zvýšenie dovozu o viac než 10 percent. Uviedla to čínska štátna energetická spoločnosť CNOOC.

Celkový dopyt Číny po zemnom plyne sa v tomto roku očakáva na úrovni 396,4 miliardy kubických metrov. V porovnaní s rokom 2022 to predstavuje rast o osem percent, uviedol analytik z energetickej spoločnosti. V prípade skvapalneného zemného plynu plánuje Čína doviezť tento rok zhruba 70,79 milióna ton. To je o 10,9 percenta viac než v minulom roku.

Odhad spoločnosti je o niečo optimistickejší než v prípade troch analytických firiem ICIS, Aspects a SIA Energy. Tie očakávajú slabšie tempo rastu vzhľadom na minuloročný pokles dopytu o jedno percento, čo však ovplyvnili obmedzenia v priemysle spojené s opatreniami proti novému koronavírusu.

V dôsledku toho Čína klesla v rebríčku najväčších dovozcov LNG na druhé miesto za Japonsko. Na základe odhadov týchto spoločností by dopyt Číny po plyne mal v tomto roku vzrásť o 5,7 percenta, maximálne o 7,4 percenta.

Očakáva sa, že celkový dopyt Číny po zemnom plyne dosiahne svoje maximum v roku 2040, a to na úrovni zhruba 700 miliárd kubických metrov, uviedla spoločnosť. To je rovnaká prognóza ako v prípade konkurenčnej čínskej energetickej firmy Sinopec.

Aj keď Čína časť zo svojej spotreby plynu produkuje na vlastnom území, podľa energetickej spoločnosti CNOOC bude jej závislosť od dovozu suroviny zo zahraničia v nasledujúcich rokoch rásť. Firma odhaduje, že dovážaný plyn sa na celkovej domácej spotrebe bude v roku 2025 podieľať zhruba 46 percent a do ďalších 10 rokov vzrastie tento podiel na 49 percent.

Ďalšie dôležité správy

WA 30 Peking - Cyklistka sa chráni dáždnikom počas horúčav v Pekingu v stredu 23. augusta 2023. FOTO TASR/AP

A woman covers up with umbrella as she rides by a painted wall depicting birds flying on a blue sky on a sunny day in Beijing, Wednesday, Aug. 23, 2023. (AP Photo/Andy Wong)
Neprehliadnite

Mohla by Čína exportovať defláciu do zvyšku sveta a pomôcť znížiť ceny aj u nás?