Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) chystá ďalšie protesty proti zavedeniu elektronického mýta. Najbližší ohlásili na koniec februára do Bratislavy, cesty však nezablokujú. Dopravcovia tiež podali na Ústavný aj Najvyšší súd sťažnosti a žaloby proti postupu štátnych orgánov pri posledných protestoch kamionistov. Po dnešnom rokovaní snemu UNAS o tom informoval šéf organizačného výboru únie Jaroslav Polaček.
"UNAS ostáva aj naďalej v štrajku a čakáme na vyjadrenie vlády, ministerstva a reakcie všetkých inštitúcií, ktoré sme oslovili," povedal Polaček.
Ďalšia väčšia protestná akcia bude podľa neho 25. februára na Námestí SNP v Bratislave, kde by mali prísť dopravcovia aj s kamiónmi. Blokádu ciest však v najbližších týždňoch nechystajú. "Nakoľko nás tento režim atakuje, nebudeme bojovať v tejto chvíli s mocenskou vládou," dodal Polaček.
Elektronické mýto pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony a autobusy zaviedlo Slovensko na zhruba 2000 kilometroch diaľnic, rýchlostných ciest a ciest prvej triedy od začiatku roka. Systém však podľa dopravcov nebol dobre pripravený, pretože platili aj za časti úsekov, ktoré v skutočnosti neprejazdili. Kamionistom sa nepáčila ani vraj vysoká sadzba poplatkov.
Malí a strední dopravcovia združení v UNAS protestovali proti zavedeniu mýta už začiatkom januára. Vtedy okrem iného čiastočne zablokovali dôležitú dopravnú tepnu v Bratislave a protesty rozšírili aj do ďalších miest. Vláda následne ustúpila, pozastavila vyberanie mýta na cestách prvej triedy a presadila zníženie spotrebnej dane na naftu. Presný termín, kedy by sa mal výber mýta na cestách prvej triedy znova spustiť, zatiaľ nie je známy.
Kamionistom z UNAS však ústupky vlády nestačili a začiatkom februára začali s ďalšími blokádami hlavných ťahov, napríklad pri Banskej Bystrici či Ružomberku. Žiadali najmä zníženie rozsahu spoplatnených ciest prvej triedy na 333 z približne 1500 kilometrov. Pre postup polície, ktorá začala dopravcov pokutovať a brať im vodičské preukazy, však po dvoch dňoch blokády ciest prerušili.
Dopravcovia z UNAS v tomto proteste zostali osamotení. Veľká časť väčších firiem, ale napríklad aj Združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia sa uspokojili so znížením spotrebnej dane na naftu a vyriešením technických problémov pri zavedení mýta.
Foto na titulke - TASR