O reštrukturalizáciu požiadal sám Doprastav. Chce sa zbaviť záväzkov, ktoré ku koncu roka 2012 predstavovali 233,6 milióna eur. Najviac peňazí dlhuje bankám, tie by ozdravenie nemalo poškodiť. V inej situácii sú menšie dodávateľské a partnerské spoločnosti, ktoré s Doprastavom spolupracovali.

Poľské problémy

Doprastav tvrdí, že dôvodom žiadosti o ozdravenie sú aj nezaplatené faktúry za práce na výstavbe poľských ciest, o ktoré sa súdi. Výška škody podľa hovorcu Michala Krajčíra dosahuje niekoľko desiatok miliónov eur, presnú sumu má určiť znalec. Doprastav deklaruje, že si bude plniť všetky záväzky a bude sa snažiť, aby boli v čo najväčšom rozsahu uspokojení všetci veritelia.

Doprastav mal problémy už dlhšie. Predčasom mu banky zmrazili účty, keď chcel podnik ovládnuť František Hodorovský. Uvoľnili im peniaze, až keď sa do firmy vrátili pôvodní majitelia Dušan Mráz a Ivan Šesták. V súvislosti s vlastníctvom Doprastavu sa v súčasnosti spomína meno vplyvného lobistu blízkeho Smeru Miroslava Výboha.

Problémy reštrukturalizácie

Radovan Pala z advokátskej kancelárie Taylor Wessing hovorí, že v praxi sa často popiera samotný zmysel reštrukturalizácie – férová dohoda so všetkými veriteľmi. Zredukovala sa na komerčnú dohodu so strategickými veriteľmi, teda takými, ktorých správca nepoprie a svojimi hlasmi dokážu rozhodnúť o reštrukturalizácii.

„Títo strategickí veritelia hlasujú za schválenie plánu buď preto, lebo dostanú prisľúbené plné uspokojenie, napríklad banky, alebo sa ich pohľadávky riešia mimo rámca reštrukturalizácie. Na malých podnikateľov sa zvyčajne neprihliada, ich pohľadávky bývajú často popreté, takže nemôžu hlasovať a následne dostanú zo svojich pohľadávok iba zanedbateľný zlomok, výnimkou nie sú ani dve - tri percentá,“ tvrdí R. Pala.

Na základe praktických skúseností vidí v poslednej dobe v legislatívnej úprave dva veľké okruhy problémov. „Prvým je zodpovednosť dlžníkov za včasné dodanie návrhu a druhým, čoraz väčším, je chýbajúca zodpovednosť správcov. Dochádza k tomu, že bývajú vo veľkom rozsahu popierané legitímne pohľadávky,“ dodáva R. Pala.