Spoločnosť Interblue Group, za ktorou sa skrývajú skutoční profitéri z predaja slovenských emisných kvót AAU, má už len niekoľko dní na to, aby doplatila ku kúpnej cene 15 miliónov eur. Tie má doplatiť v prípade, ak ministerstvo životného prostredia preukáže, že financie získané z predaja emisií – 75 miliónov eur – využilo v súlade s takzvanými zelenými investičnými schémami (GIS). Takýmto projektom mal byť aj vládny program zatepľovania.
Rámcový návrh GIS schválil rezort koncom minulého týždňa. Dokument vypracovala spoločnosť Menert, ktorá je v obchodovaní s emisiami zbehlá. „GIS je mechanizmus vytvorený krajinou na zabezpečenie použitia zdrojov získaných z predaja priznaných jednotiek (AAU) na financovanie určitého typu projektov, vyhovujúcim požiadavkám predávajúcej krajiny a kupca. Projekty a programy musia viesť k zníženiu emisií skleníkových plynov,“ píše sa v stanovisku envirorezortu.
Podľa rámcového návrhu aj podľa zmluvy podpísanej s Interblue Group môže zatepľovanie spadať pod GIS projekty. Pri špecifikácii bude pritom rezort vychádzať z nedávno schváleného rámcového návrhu. Ten počíta aj s už zrealizovanými projektmi, „ktoré v čase podania žiadosti vytvárajú zníženie emisií skleníkových plynov“. Otázne však je, či to Interblue Group bude stačiť. Vlastníci projektov má totiž až do konca februára nasledujúceho kalendárneho roka čas predložiť správu o znížení emisií skleníkových plynov.
Podľa informácií Hospodárskych novín musí ešte aj ministerstvo výstavby pod vedením nominanta SNS Igora Štefanova predložiť envirorezortu potvrdenie, že štát minul – cez Štátny fond rozvoja bývania – peniaze z predaja emisií na zelené projekty. Takéto potvrdenie rezort údajne nemá. So štátnym tajomníkom Miloslavom Šebekom sa TRENDU zatiaľ spojiť nepodarilo. Čas na predloženie potrebných dokumentov potvrdzujúcich využitie peňazí v súlade s GIS má envirorezort do piatka, respektíve utorka budúceho týždňa. Až potom môže počítať s doplatkom zo strany Interblue Group.
Doplatok je výsledkom dodatočne upravovanej ceny za tonu emisií o jedno euro. Keď vlani v októbri vtedajší minister Ján Chrbet predkladal informáciu o predaji emisií na vládu, informoval o cene 6,05 eura za tonu. Zmluva však hovorila už o cene 5,05 eur za tonu emisií. Eurový doplatok vzišiel z dodatku, ktorý podpísal J. Chrbet s konateľkou Interblue Group Janou Lütken 2. decembra 2008.
Foto na titulke - SITA/Nina Bednáriková