Ministerstvo životného prostredia pod vedením Jozefa Medveďa nedokázalo získať pre Slovensko doplatok 15 miliónov eur, ktorý nastrčená firma Interblue Group dlží za predaj emisií z konca roku 2008. Rezortu sa tiež nepodarilo rozviazať pre Slovensko nevýhodnú zmluvu s Interblue.
Agentúra SITA informovala, že doteraz nie je jasné, či sa J. Medveď pokúša dlžnú sumu od firmy registrovanej v Amerike a riadenej Janou Lütken zo švajčiarskeho daňového raja, kantónu Zug, vymôcť súdnou cestou. O právnych možnostiach hovoril minister ešte začiatkom decembra. Vtedy tiež avizoval, že zmluvu s Interblue by chcel zrušiť do konca roka 2009.
Rokovania s americkou Interblue Group nebudú jednoduché. Podľa internetového výpisu z washingtonského obchodného registra bola firma 29. decembra minulého roka zrušená. J. Lütken pritom 22. septembra založila firmu Interblue Group Europe. Sídli na tej istej adrese, ako jej firma Onyx Group. Zmluva podpísaná s americkou Interblue Group pritom počíta s možnosťou prechodu „práv a povinností vyplývajúcich zo zmluvy na právnych nástupcov zmluvných strán“. J. Lütken je jedinou členkou správnej rady firmy.
Pôvodná Interblue Group podľa minulých vyjadrení envirorezortu vtedy súhlasila s priamymi rokovaniami o ukončení zmluvného vzťahu. Až dovtedy sa hovorilo aj o účasti mediátora, no podľa ministerstva životného prostredia sa nepodarilo získať vhodného partnera. Podľa informácií TRENDU envirorezort navrhol J. Lütkenovej stretnutie na pôde ministerstva či na slovenskej ambasáde v Rakúsku. Stretnutie sa z neznámych dôvodov neuskutočnilo. Štátny tajomník rezortu Miloslav Šebek na otázky TRENDU neodpovedal s tým, že emisie sú v kompetencii ministra. „Robíme všetko pre optimálne vyriešenie, konáme v súlade so zmluvou a s platnou legislatívou, bližšie kroky nebudeme konkretizovať,“ zopakovala stanovisko envirorezortu hovorkyňa Jana Kaplanová. Na otázky TRENDU neodpovedala.
Interblue Group mala Slovensku ku koncu minulého roka poslať doplatok 15 miliónov eur za to, že výťažok z predaja emisií v sume 75 miliónov eur minula vláda na zelené projekty. Konkrétne na zatepľovacie projekty. Firma však nepovažuje envirorezortom zdokladované využitie zdrojov z predaja emisií na zelené investičné schémy za dostatočné. Nie sú to jediné problémy ministerstva životného prostredia s dokumentáciou. Niekdajší zastupujúci minister a vicepremiér Dušan Čaplovič minulý týždeň zopakoval, že v čase jeho pôsobenia sa strácali a skartovali dokumenty súvisiace s predajom emisií.
S nevýhodným predajom emisií sa už zaoberajú orgány činné v trestnom konaní. Úrad boja proti korupcii začal minulý rok trestné stíhanie za trestný čin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a za obzvlášť závažný zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Zmluvu so spoločnosťou Interblue Group podpísal bývalý minister a nominant národniarov Ján Chrbet. Agendu predaja emisií mali na starosti bývalý šéf sekcie kvality životného prostredia Pavol Tehlár. A jeho vtedajší podriadený: riaditeľ odboru ochrany ovzdušia a klímy Peter Solčanský, bývalý šéf Vojenskej spravodajskej služby.
Foto na titulke - Flickr.com