Vodca poľskej opozície, bývalý premiér a šéf Európskej rady Donald Tusk dostal od štátu pridelenú ochranu, pretože mu podľa polície hrozí nebezpečenstvo. Oznámili to v stredu poľské médiá a informáciu potvrdila Tuskova politická strana, Občianska platforma (PO).
,,Polícia mi oznámila, že nebezpečenstvo atentátu je reálne ako nikdy predtým," vysvetlil neskôr sám politik.
,,Každý týždeň v listoch a na sociálnych médiách nachádzam hrozby na adresu mojich najbližších, rozsudky smrti a prísľuby atentátu na mňa. Tento mesiac mi polícia oznámila, že ohrozenie atentátom je reálne a konkrétne ako nikdy predtým. Preto žiadosť o ochranu," uviedol Tusk na Twitteri.
Neoddeliteľná súčasť politiky
Hovorca PO Jan Grabiec predtým povedal televízii TVN 24, že okrem informácií išlo aj o konkrétne udalosti svedčiace o riziku ,,fyzického ohrozenia", o čom strana informovala políciu a príslušné služby. Naposledy polícia poskytla informácie, že Tusk čelí konkrétnemu ohrozeniu a z toho pramenilo rozhodnutie úradov o pridelení ochrany.
,,Vyhrážky sú stálou, dá sa povedať neoddeliteľnou súčasťou politiky. Bohužiaľ v Poľsku spor dosiahol taký bod, že sa vyhrážky týkajú skoro všetkých. Ale tu hovoríme o konkrétnej situácii a o konkrétnom ohrození, ktoré polícia vyhodnotila ako vec vyžadujúcu zásah," dodal.
O pridelení príslušníkov Služby ochrany štátu (SOP) rozhoduje minister vnútra. O Tuskovej ochrane tak musel rozhodnúť minister Mariusz Kamiński, poznamenala TVN 24.
Kontrast s Kaczyńským
SOP zo zákona chráni prezidenta aj bývalých prezidentov, predsedu a podpredsedu vlády a šéfov oboch komôr parlamentu, teda maršálky Sejmu a Senátu, ako aj ministrov vnútra a zahraničia. K úlohám SOP ale patrí aj ochrana ďalších osôb v záujme štátu. Ochranu SOP má v súčasnosti pridelenú aj predsedníčka ústavného súdu, napísal denník Gazeta Wyborcza.
Pripomenul, že o Tuskovej ochrane sa začalo hovoriť v súvislosti s politikovým cestovaním po celom Poľsku pre stretnutia s voličmi. Otvorenosť a prístupnosť opozičného vodcu pritom kontrastovala s prístupom šéfa vládnucej strany Jaroslawa Kaczyńského, chráneného kordónmi telesných strážcov a nedostupného pre človeka z ulice. Avšak aj Tusk mal strážcu, avšak až doteraz zo súkromnej firmy.
Prípad Pawla Adamowicza
Pridelenie štátnej ochrany dal denník do súvislosti s atentátom na starostu Gdansku pred tromi rokmi. Päťdesiattriročného Pawla Adamowicza 13. januára 2019 priamo na pódiu pred televíznym kamerami počas charitatívneho koncertu napadol a pobodal vtedy dvadsaťsedemročný útočník, ktorého zadržal. O deň neskôr Adamowicz, ktorý stál na čele prístavného mesta na severe Poľska viac ako 20 rokov, zraneniam podľahol.
Vdova vzápätí obvinila verejnoprávnu televíziu TVP, ovládanú vládnucou stranou Právo a spravodlivosť (PiS), z nepriameho podielu na vražde manžela. ,,Môjho muža zabila slová," vyhlásila Magdalena Adamowiczová, podľa ktorej si vrah vybral obeť kvôli ,,jazyku nenávisti" proti opozičným politikom v provládnej televízii.
Na ustavičné výpady provládnej televízie sa sťažuje aj Tusk, ktorý býva považovaný za hlavného protivníka Kaczyńského. Svojho času ho totiž dokázal vo voľbách poraziť.