Novozvolený americký prezident Donald Trump chce zo Spojených štátov urobiť najväčšiu svetovú energetickú veľmoc. Jeho ambíciou je drasticky zvýšiť domácu ťažbu ropy a zemného plynu, znížiť závislosť od zahraničných dovozov a premeniť USA na popredného exportéra energetických zdrojov. Spojeným štátom by tak mala priniesť energetickú nezávislosť a posilniť ich vplyv na globálnej scéne.

3-3-3

Nová stratégia D. Trumpa sa opiera o takzvaný „plán 3-3-3“,  ktorého podstatou je zníženie federálneho deficitu na tri percentá HDP, dosiahnutie trojpercentného hospodárskeho rastu a zvýšenie produkcie ropy o tri milióny barelov denne do roku 2028. Ako inšpirácia mu slúžila napríklad japonská abenomika, ktorú prispôsobil ekonomickým a energetickým prioritám USA.

Ústrednou časťou novej energetickej stratégie je navrhované vytvorenie Národnej rady pre energetiku, ktorej cieľom bude odstrániť byrokratické prekážky, urýchliť produkciu a podporiť ekonomické a bezpečnostné ciele krajiny. Ropný boom by navyše podporil mnohé ďalšie prezidentove ciele. Zvýšenie exportu by znížilo obchodný deficit krajiny a vyšší výber daní by zas posilnil rozpočet.

Navýšenie produkcie ropy by Washingtonu umožnilo sprísniť sankcie voči Iránu a udržať ceny pohonných hmôt na domácom trhu nízko. Viac amerického plynu by dokázalo pokryť rastúci dopyt po energii, ktorý poháňa najmä rozmach umelej inteligencie. Okrem toho by došlo k posilneniu ekonomickej závislosti Európy od jej transatlantického partnerstva s Washingtonom. Problémom však je, že Trumpove ambície narážajú na tvrdé reality energetického trhu.

Nezáujem producentov

Americký ropný priemysel do zásadnej miery ovplyvňuje trhová dynamika a najmä výrobné náklady, ktoré sú v Spojených štátoch výrazne vyššie než v krajinách, kde ťažba spadá pod kontrolu štátu. V Saudskej Arábii dosahujú priemerné náklady na produkciu len päť dolárov za barel, zatiaľ čo v USA sa pohybujú v rozmedzí 30 až 90 dolárov, čo môže Amerike sťažovať uplatnenie na globálnych trhoch s nízkymi cenami.

Spojené štáty sa spoliehajú na produkciu bridlicovej ropy, čo ešte viac prehlbuje nákladové rozdiely. Oproti klasickej ťažbe si tento proces vyžaduje drahú techniku určenú na hydraulické štiepenie a horizontálne vŕtanie. Vyčerpanie vysoko produktívnych ložísk navyše núti spoločnosti vŕtať na menej výhodných a drahších miestach. Náklady na produkciu môže ďalej nafúknuť aj realizácia iniciatív na zníženie imigrácie a sprísňovanie trhu práce. Štyri percentá pracovnej sily v ropnom priemysle totiž tvoria nelegálni migranti. Chýbajúci pracovníci by tak mohli spôsobiť nárast miezd, čo by ešte viac zvýšilo náklady.

Trumpov cieľ zvýšiť produkciu ropy o tri milióny barelov za deň zo súčasných rekordných 13,5 milióna by si vyžadoval značné investície. Súkromné spoločnosti sa ale riadia záujmami akcionárov, neznášajú riziko a nad expanziou bez priaznivých trhových podmienok ani len neuvažujú. Z prieskumu Fedu vyplynulo, že podniky nemajú záujem zvýšiť produkciu, kým ceny ropy nedosiahnu úroveň 89 dolárov za barel, keďže až tá je pre nich zisková. Podľa amerického referenčného ukazovateľa West Texas Intermediate (WTI) sa ale v súčasnosti pohybujú pod hranicou 70 dolárov za barel.

Globálne výzvy

Globálny trh s ropou sa ale zrejme nebude vyvíjať smerom, ktorý bude pre ambiciózne plány D. Trumpa priaznivý. Politiky OPEC-u, konkurencia zo strany iných exportérov ropy a prechod na obnoviteľné zdroje energie obmedzujú schopnosť Spojených štátov dominovať trhu bez znižovania cien. Prekážkou je aj klesajúci globálny dopyt po rope, ktorý poháňa rozmach elektrických vozidiel. Niet sa preto čo čudovať, že Energetická informačná správa (EIA) očakáva do roku 2028 nárast americkej produkcie ropy len o 0,6 milióna barelov denne.

Trumpove úsilie zvýšiť zásoby ropy a znížiť domáce ceny môže prekaziť navrhované zavedenie ciel na dovoz ropy z Kanady a Mexika, ktoré patria medzi najväčších vývozcov ropy do USA. Podľa predstaviteľov amerického ropného priemyslu by clá mohli zvýšiť domáce ceny, oslabiť energetickú bezpečnosť a zvýšiť obchodné napätie, čo by prezidentovi ešte viac skomplikovalo dosahovanie energetickej nezávislosti.

Ďalšie dôležité správy

Closeup,Of,Woman,Pumping,Gasoline,Fuel,In,Car,At,Gas
Neprehliadnite

Trumpove clá na kanadskú ropu zaplatia americkí motoristi