Republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump vyhlásil, že v prípade víťazstva vo voľbách 5. novembra zriadi komisiu pre efektivitu vlády, na čele ktorej bude stáť miliardár Elon Musk. Takýto orgán by mal za úlohu posúdiť výkonnosť celého systému americkej federálnej vlády.
Bývalý prezident o myšlienke komisie pre vládnu efektivitu diskutuje so svojimi asistentmi už niekoľko týždňov, oznámili agentúre Reuters ľudia, ktorí sú s týmito rozhovormi oboznámení.
Elon Musk s vedením komisie súhlasí
Jeho prejav v Newyorskom ekonomickom klube bol však prvým, keď Donald Trump takúto myšlienku verejne podporil. Bolo to tiež prvýkrát, keď oznámil, že Elon Musk súhlasil s vedením tohto orgánu.
„Vytvorím komisiu pre efektivitu vlády, ktorej úlohou bude vykonať kompletný finančný a výkonnostný audit celej federálnej vlády a vydať odporúčania k drastickým reformám," povedal Donald Trump.
Elon Musk v podcaste z 19. augusta vyhlásil, že s bývalým prezidentom o tejto záležitosti hovoril a že by mal o prácu v takomto orgáne záujem. „Teším sa, že budem môcť slúžiť Amerike, ak sa naskytne príležitosť,“ napísal Elon Musk na X.
Vo svojom úvodnom prejave Donald Trump poukázal na rad podnikateľských lídrov v publiku, vrátane generálneho riaditeľa JP Morgan Jamieho Dimona či svojho bývalého ministra financií Steva Mnuchina.
Inflácia zasiahla peňaženky Američanov
V rámci volebnej kampane Donald Trump často obviňoval demokratickú kandidátku, viceprezidentku Kamalu Harrisovú z rastu cien tovarov dennej potreby za vlády prezidenta Joea Bidena.
Hoci sa celková inflácia v posledných dvoch rokoch spomalila, mnoho amerických spotrebiteľov je podľa prieskumov verejnej mienky stále nespokojných s vyššími cenami, ktoré musia platiť za potraviny, benzín a ďalší tovar.
Väčšina voličov považuje Donalda Trumpa za kompetentnejšieho v otázkach ekonomiky. Jeho náskok pred Harrisovou sa však v tejto oblasti znižuje, ukazujú podľa Reuters prieskumy.