Silnejúci americký dolár vyvoláva opätovné snahy ostatných krajín chrániť svoje meny. Taiwanská centrálna banka vydala tento týždeň vyhlásenie, aby upokojila investorov po tom, ako globálne fondy znížili držbu svojich zásob a miestna mena oslabla. Južná Kórea takisto potvrdila slabnúci won, zatiaľ čo Čínska centrálna banka zvýšila podporu svojej meny prostredníctvom denného fixovania. Narastajú špekulácie, že na rade bude jen, informuje Bloomberg.

„Viac intervencií na trhoch je legitímnych,“ povedal Kyle Rodda, analytik Capital.com v Melbourne. „Politici si možno vydýchli a mysleli si, že ich práca sa skončila minulý rok, ale silnejší dolár znamená, že obavy o meny sa opäť zhoršujú a pozície obchodníkov môžu volatilitu zhoršiť.“

Kurz dolára vyskočil tento rok podľa agentúry Bloomberg približne o dve percentá, pričom mena sa posilnila voči všetkým svojim hlavným konkurentom. Riziká sú zjavné najmä v Ázii. Japonská mena tento rok klesla o viac ako štyri percentá, čo vyvolalo obavy z hroziacej intervencie, keďže sa blíži k úrovni 150 jenov za dolár. Nový taiwanský dolár klesol tento týždeň o 1,5 percenta.

„Očakávame, že Kórejská centrálna banka a Čínska ľudová banka zmiernia volatilitu trhu,“ povedal Lemon Zhang, stratég z Barclays Bank v Singapure. Krajiny so slabým bežným účtom a fiškálnym deficitom, ako sú India a Indonézia, môžu mať s podporou svojich mien ešte väčšie problémy, ak by dolár pokračoval v posilňovaní, tvrdí tretia najväčšia juhokórejská banka Kookmin Bank.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Dolár po priaznivých údajoch o maloobchode v USA vystúpil na mesačné maximum