O projekte v stredu rokovala Rada TTSK. Rada podporila zámer vytvoriť takéto múzeum a poverila Viskupiča vedením ďalších rokovaní s osobami a inštitúciami, ktoré budú na projekte zainteresované.

„Chcem podotknúť, že Múzeum slobody slova vznikne v úzkej súčinnosti s pozostalými po obetiach, a tiež s kolegami Jána Kuciaka z novinárskej obce, s umeleckou a kultúrnou obcou, s miestnou samosprávou a s občianskymi aktivistami,“ uviedol predseda TTSK.

Veľká Mača leží iba niekoľko kilometrov od krajského mesta Trnava. TTSK podporuje myšlienku, ktorú rozvíjajú najbližší rodinní príslušníci obetí a osobnosti kultúrno-spoločenského života.

J. Viskupič sa stretol s Michalom Kaščákom, hudobníkom a šéfom festivalu Pohoda, ktorý zastupoval neformálne spoločenstvo okolo Petra Kalmusa, autora nápadu premeniť dom na živý pamätník.

„Slobodné umenie nemôže fungovať bez pravdy a slobody, v ich mene títo dvaja mladí ľudia zomreli. Martina skúmala pravdu o našej minulosti, Ján kriticky skúmal našu súčasnosť. Bez poznania histórie a pravdivého vnímania prítomnosti nás nečaká dobrá budúcnosť. Vážim si prístup trnavskej župy, je dôležité, že takto významne chce pomôcť zachovať pamiatku Jána a Martiny,“ poznamenal M. Kaščák.

Múzeum slobody slova by malo byť nielen miestom pripomínajúcim pamiatku zavraždeného novinára, ale vytvorí priestor aj pre rôzne výstavy, stretnutia či odborné a umelecké workshopy. TTSK momentálne hľadá možnosti, akými formami môže prispieť k realizácii tohto projektu a tiež pri následnom napĺňaní jeho vízie.