Aj keď úrokové sadzby Európskej centrálnej banky postupne klesajú, spotrebitelia sa vo výdavkoch naďalej brzdia. Miera úspor v eurozóne zostáva zvýšená a slabá spotreba spôsobuje, že oživenie ekonomiky menového bloku bude iba veľmi postupné, predpokladajú analytici Národnej banky Slovenska.
„Dôvodov na striedmosť v spotrebe je niekoľko. Vysoká inflácia ukrojila z úspor aj tým, ktorí sa ich nedotkli. Ľudia teraz šetria viac aj preto, aby ich úspory dobehli infláciu. Vyhliadky hospodárstva takisto nevnímajú priaznivo,“ priblížili analytici.
Miera úspor v eurozóne za posledné dva roky stúpla nad priemer spred pandémie o takmer tri percentá. Počas nej im totiž obmedzenia zmenšili možnosti míňať. Naakumulované prostriedky neskôr zasiahla vysoká inflácia, ktorá oslabila ich kúpnu silu. Teraz sa domácnosti snažia o obnovu rezerv, k čomu ich motivujú aj vyššie úrokové sadzby.
„Trend je výrazný najmä pri bohatších domácnostiach, ktoré míňajú menšiu časť príjmu, a tým tlmia celkovú spotrebu,“ zhodnotili analytici.
Spotreba domácností, ktorá je kľúčovým motorom ekonomického rastu, v blízkej budúcnosti zostane slabá. Znížený dopyt zneisťuje aj firmy, ktoré v menšej miere investujú do inovácií či výrobných kapacít.