Protipožiarnu ochranu viete zaistiť špeciálnymi protipožiarnymi dverami alebo sprinklerovými systémami, tieto riešenia však môžu narušiť estetiku vašej domácnosti či komfort vašej peňaženky. Omnoho praktickejším riešením sú stavebné materiály s kvalitnými protipožiarnymi vlastnosťami.
Stavebné materiály sa delia do siedmich tried na základe ich protipožiarnej odolnosti – A1, A2, B, C, D, E, F, kde trieda A1 predstavuje najvyšší stupeň protipožiarnej odolnosti. Do týchto tried sú stavebné materiály zaraďované na základe skúšok, ktoré sú stanované v klasifikačnej norme STN EN 13501-1. Hodnotí sa najmä strata hmotnosti, rýchlosť a uvoľňovanie tepla, šírenie plameňa, množstvo vytvoreného dymu a odpadávanie alebo odkvapkávanie horiacich kvapiek alebo častíc.
Splnenie jednotlivých kritérií požiarnej odolnosti sa označuje písmenami R (nosnosť, schopnosť konštrukcie zachovať si nosnosť počas celej doby požiarnej odolnosti), E (celistvosť, schopnosť konštrukcie brániť prieniku požiaru), I (izolácia, schopnosť konštrukcie brániť prestupu tepla), W (radiácia, schopnosť konštrukcie obmedziť intenzitu tepelného žiarenia z neohrievaného povrchu), ktoré sú doplnené časom v minútach, počas ktorého boli splnené. V praxi to vyzerá tak, že stavebné materiály majú označenie napríklad REI 30, čo znamená, že po dobu 30 minút si počas požiaru dokážu spoľahlivo zachovať nosnosť, celistvosť a zároveň brániť prestupu tepla.
Dobre si vyberte
Pri stavbe alebo prestavbe si môžete vyberať z viacerých materiálov, ktoré poskytujú vysokú odolnosť voči požiaru. Snáď najlepším z nich je sadrokartón, ktorý je prirodzene nehorľavý. Použitie sadrokartónu je navyše vďaka suchému procesu výstavby najrýchlejší a najpraktickejší spôsob výstavby. Najistejšou voľbou je protipožiarna doska RF (DF) od Rigipsu, ktorá sa hodí do podkroví, na podhľady, priečky či predsadené steny.
Čo odlišuje protipožiarne dosky od bežného sadrokartónu, je špeciálna výstuž, ktorá zvyšuje ich odolnosť voči ohňu. Sadrokartónové dosky navyše pri veľkom zahriatí uvoľňujú vodu viazanú v kryštáloch sadry, čím v podstate plnia funkciu hasiaceho prístroja. Vďaka týmto vlastnostiam môžete s protipožiarnou doskou RF (DF) dosiahnuť požiarnu odolnosť 30 – 90 minút a v niektorých prípadoch dokonca až EI 120. Alternatívne môžete využiť aj špeciálnu sadrovláknitú protipožiarnu impregnovanú dosku Glasroc F Ridurit s protipožiarnou odolnosťou až EI 90.
Taktiež pri protipožiarnom zabezpečovaní vašej domácnosti nezabúdajte ani na tepelnú izoláciu strešnej roviny a striech, napríklad s izolačným pásom Isover Unirol Profi.
Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Rigips