Rozhodnutie o komerčnom využití lítia chce ČEZ urobiť v roku 2023. Finálna štúdia uskutočniteľnosti by mala byť hotová v máji budúceho roka.
Novinárom to povedal riaditeľ spoločnosti ČEZ Daniel Beneš v cementárni v Čížkovice na Litoměřicku, informuje ČTK.
Nové výskumné centrum technológie Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe tam skúma metódu získavania lítia. Ložisko rudy, ktorá obsahuje kov dôležitý pre výrobu batérií, sa nachádza na Cínovci na Teplicku v Krušných horách.
Dve tretiny zásob sú na českej strane, tretina na nemeckej strane.
Lítium možno spracovať dvoma metódami.
„O metóde, ktorú použijeme na spracovanie, by sme radi rozhodli v roku 2023 tak, aby sme boli schopní nabehnúť s výrobou v roku 2025, aby sa nám tento harmonogram stretol s harmonogramom využitie lítia pri výrobe batérií, predovšetkým batérií do elektromobilov,“ uviedol Beneš.
Plánovaná česká továreň na batérie do elektromobilov, takzvaná gigafactory, by mohla vyrobiť batéria s kapacitou viac ako 30 gigawatthodín, čo vystačí pre 400-tisíc až 800-tisíc0 osobných automobilov ročne.
„Gigafactory vždy stavia konzorcium technologického partnera, energetického developera a partnera z automobilového priemyslu. Radi by sme rozhodnutie o finálnom konzorciu dali do konca roka,“ uviedol Beneš s tým, že továreň by mohla byť postavená v roku 2025.
Štát by mohla v areáli bývalej hnedouhoľnej elektrárne Prunéřov 1 na Chomutovsku, ktorú vlani ČEZ odstavil. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) povedal, že akonáhle sa rozhodne o stavbe, začnú práce na rozšírení okolité cestnej infraštruktúry.
Na Cínovci sú zhruba tri percentá známych svetových zásob lítia, ktorého cena v poslednom roku rastie. V súčasnom pláne projektu ťažby lítia spoločnosti Geomet, v ktorej má pološtátne ČEZ majoritný podiel, sa počíta so začiatkom ťažby v roku 2025.
„V predbežnej štúdii uskutočniteľnosti sme to mali tak, že vyťažíme za 20 rokov 35 miliónov ton horniny, asi 1,7 milióna ton ročne,“ uviedol Pavel Čmelík, riaditeľ útvaru riadenia rozvojových projektov ČEZ.
Odborníci podľa neho už uviedli, že ak bude záujem, tak vyťažiteľné časť môže byť výrazne vyššia. Ročne sa počíta s produkciou 22 500 ton hydroxidu lítneho, za dvadsať rokov by to mohlo byť 500-tisíc ton lítneho produktu. Cena hydroxidu lítia je podľa Čmelík teraz okolo 15-tisíc dolárov za tonu.
Na Cínovci sa počíta s podzemnou ťažbou, drviť ruda sa má priamo v bani. O tom, kde bude spracovateľský závod, rozhodnuté nie je. Podľa Beneša sa zatiaľ neobjavili žiadne prekážky, ktoré by v ťažbe bránili a projekt sa zatiaľ stále javí ako rentabilné.