Americký dolár v utorok posilňoval voči košu šiestich popredných svetových mien. Voči jenu však strácal po tom, čo sa prvýkrát od októbra 2022 dostal nad psychologickú úroveň 150 jenov za dolár. Podľa niektorých analytikov pokles dolára voči jenu mohli spôsobiť intervencie japonskej centrálnej banky.
Okolo 17:50 SELČ dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, vzrástol o 0,3 percenta na 107,22 bodu. Euro voči doláru oslabilo o 0,3 percenta na 1,0455 USD. Dolár k jenu klesol o 0,5 percenta na 149,15 JPY, keď počas dňa vystúpil až na 150,165 JPY. Euro voči jenu strácalo 0,7 percenta a obchodovalo sa za 155,92 JPY.
„Má to všetky znaky intervencie," povedal analytik firmy Trader X Michael Brown. Iní účastníci trhu s tým však nesúhlasia. Stratég firmy Bannockburn Global Forex Marc Chandler upozornil, že Japonsko vlani intervenovalo trikrát, a ani raz to nebolo v „americkom časovom pásme".
Japonské ministerstvo financií na žiadosť o komentár k možným intervenciám nereagovalo, uviedla agentúra Reuters.
Japonský minister financií Šuniči Suzuki v utorok uviedol, že úrady pozorne sledujú menový trh a sú pripravené reagovať. Zároveň však upozornil, že akékoľvek rozhodnutie o intervencii na menovom trhu bude vychádzať z volatility, nie z konkrétnej úrovne kurzu jenu. Analytici však upozorňujú, že v minulosti sa intervencie objavili vždy, keď sa kurz pohyboval okolo hodnoty 150 jenov.
Podľa analytikov doláru k rastu v utorok pomohla správa o výraznom raste počtu voľných pracovných miest v USA v auguste. Dolár podporili tiež pondelkové silné údaje z amerického spracovateľského priemyslu a vyhlásenia predstaviteľov centrálnej banky USA, že menová politika bude musieť zostať ešte nejaký čas reštriktívna. Pozitívna pre dolár bola tiež víkendová dohoda o odvrátení čiastočného uzavretia americkej vlády.