Americký dolár vo štvrtok mierne oslaboval voči košu mien. Podľa investorov sa dolár po dosiahnutí dvojmesačného maxima snaží nájsť ďalší smer. Zápisnica z posledného zasadnutia menového výboru centrálnej banky USA nechala otvorené dvere pre ďalšie zvyšovanie úrokov v USA a údaje z tohto týždňa naznačili, že americká ekonomika je odolná.
Okolo 18: 30 SELČ dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára voči košu šiestich popredných svetových mien, strácal 0,1 percenta a pohyboval sa okolo 103,32 bodu, keď počas dňa vystúpil až na 103,59 bodu. Euro voči doláru posilnilo o 0,1 percenta na 1,0890 USD. Dolár k jenu klesol o 0,2 percenta na 146,06 JPY. Euro voči jenu oslabilo o 0,1 percenta na 159 JPY.
Nedávne štatistiky z USA podporili názor, že úrokové sadzby zostanú ešte nejaký čas na vysokej úrovni. Stredajšia štatistika ukázala, že výstavba rodinných domov v USA v júli prudko vzrástla a počet povolení na budúcu výstavbu sa zvýšil. Výroba v amerických fabrikách sa minulý mesiac tiež nečakane zotavila. Podľa stredajšej zápisnice z júlového zasadnutia menového výboru Fedu boli bankári minulý mesiac rozdelení v názore na potrebu ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb.
Voči doláru a euru vo štvrtok posilnila tiež nórska koruna. Nórska centrálna banka podľa očakávania zvýšila základný úrok a uviedla, že v septembri zrejme náklady na úvery opäť porastú.
Japonský jen po poklese voči doláru na najnižšiu úroveň od novembra mierne posilnil. Vývoj kurzu jenu k doláru teraz trhy pozorne sledujú, keď minulý piatok prvýkrát po zhruba deviatich mesiacoch prekročil úroveň, ktorá vlani v septembri a októbri vyvolala intervenciu japonských úradov, napísala agentúra Reuters.