Americký dolár sa v piatok voči euru drží bez výraznejších zmien po štvrtkovom náraste, za ktorým stáli údaje o vývoji výrobných cien v Spojených štátoch. Krátko pred 18:00 SEČ sa jednotná európska mena predávala za zhruba 1,0890 USD. Nachádzala sa tak neďaleko svojho štvrtkového záveru.

Americké ministerstvo obchodu vo štvrtok oznámilo, že výrobné ceny v USA sa vo februári zvýšili o 0,6 percenta. Analytici pritom v ankete agentúry Reuters predpovedali, že ceny vykážu nárast iba o 0,3 percenta. Údaje naznačili, že Fed by mohol byť opatrnejší pri budúcom znižovaní úrokových sadzieb. Fed bude o nastavení úrokových sadzieb rozhodovať na budúci týždeň. Koncom januára podľa očakávania ponechal svoju základnú úrokovú sadzbu bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň za 22 rokov.

O nastavení úrokových sadzieb bude na budúci týždeň rozhodovať tiež japonská centrálna banka. Piatková správa o dohode najväčších japonských podnikov s odbormi na najvýraznejšom zvýšení miezd za 33 rokov podporila očakávania, že japonská centrálna banka sa blíži k ukončeniu osem rokov trvajúcej politiky záporných úrokových sadzieb.

Európska centrálna banka minulý týždeň podľa očakávania opäť ponechala základnú úrokovú sadzbu bez zmeny, a to na 4,50 percenta. Zároveň však znížila odhad inflácie v eurozóne na tento aj budúci rok, čo by mohlo otvárať dvere na začatie redukcie úrokových sadzieb v tomto roku. Člen Rady guvernérov ECB Olli Rehn, ktorý stojí na čele fínskej centrálnej banky, v piatok uviedol, že ECB minulý týždeň začala diskusiu o tom, kedy začať úrokové sadzby znižovať.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Olli Rehn naznačuje, že uvoľnenie menovej politiky ECB by mohlo nastať už pred letom