Americký dolár sa na devízových trhoch pohybuje ku košu hlavných svetových mien bez väčších zmien, pokračujú špekulácie o načasovaní prvého zníženia úrokových sadzieb v Spojených štátoch.

Inflácia tam síce spomaľuje, ale drží sa nad dvojpercentným limitom centrálnej banky. Americká ekonomika pritom teraz slabne.

Dolárový index vykazoval mierny rast a pohyboval sa okolo 104,50 bodu. Kurz eura voči doláru zostal takmer nezmenený na 1,0877 dolára, zatiaľ čo dolár k japonskému jenu pridával 0,1 percenta na 155,53 jenu. Euro voči jenu malo k dobru asi 0,1 percenta na 169,01 jenu.

Zatiaľ čo spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch v apríli vzrástli menej, ako sa očakávalo, rôzni predstavitelia Fedu sa vyjadrili len opatrne k tomu, kedy by sa mohli sadzby začať znižovať. Trhy s termínovými kontraktmi teraz čakajú, že úroky v USA sa tento rok znížia dvakrát o štvrť percentuálneho bodu. Pravdepodobnosť prvého zníženia úrokov v septembri sa však znížila.

Predstavitelia Fedu uviedli, že naďalej vysoká inflácia je dôvodom na zachovanie sadzieb na súčasnej úrovni a že dosiahnutie dvojpercentného inflačného cieľa Fedu potrvá dlhšie, ako sa predpokladalo.

Od rizikovejších investícií dnes odradili značne neuspokojivé údaje z Číny. Továrenská výroba v krajine síce prekonala odhady, rast maloobchodných tržieb ale spomalil a ceny domov klesli najrýchlejšie za viac ako deväť rokov, napísala agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell.
Neprehliadnite

Fed nezmenil postoj k úrokovej politike napriek pozitívnym ekonomickým údajom