Dolár posilňuje, výnosy z desaťročných dlhopisov americkej vlády stúpli na 14-ročné maximum. Voči japonskému jenu americká mena vystúpila na 32-ročné maximum. Libra oslabuje. Nárast inflácie v septembri bol v Británii výraznejší, ako sa čakalo, čo prehĺbilo obavy z recesie.

„Psychologická hranica" dolára a jenu

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, si okolo 18:10 stredoeurópskeho času pripisoval 0,6 percenta na 112,85 bodu. Euro k doláru v rovnakom čase klesalo o 0,8 percenta a obchodovalo sa za 0,9776 dolára. Britská libra k americkej mene oslabovala o 0,7 percenta na 1,1236 dolára.

K japonskému jenu si dolár pripisoval 0,4 percenta na 149,78 jenu. Jednotná európska mena k jenu strácala 0,4 percenta na 146,42 jenu. Do centra pozornosti sa podľa agentúry Reuters dostáva psychologická hranica 150 jenov za jeden dolár a zvýšila sa možnosť, že japonská centrálna banka podnikne ďalšie kroky na podporu oslabenej meny. Na konci septembra urobila na podporu jenu prvú intervenciu od roku 1998.

Silnejúce dlhopisy

Výnosy z desaťročných dlhopisov americkej vlády pokračujú v raste. Investori sa domnievajú, že americká centrálna banka (Fed) bude v snahe potlačiť infláciu pokračovať v agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb, čo zvyšuje dopyt po dolári. Očakáva sa, že Fed na najbližšom zasadnutí, ktoré sa uskutoční začiatkom novembra, zvýši sadzby o 0,75 percentuálneho bodu a v decembri o 0,5 alebo 0,75 percentuálneho bodu.

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Británii v septembri zrýchlilo na 10,1 percenta z augustových 9,9 percenta. Inflácia sa tak vrátila na 40-ročné maximum, na ktoré sa vyšplhala v júli. Za rastom inflácie stáli v septembri najmä rastúce ceny potravín. V auguste sa inflácia znížila predovšetkým vďaka poklesu cien pohonných hmôt.

Ďalšie dôležité správy

Dolár by mal mať čoskoro oproti európskej mene výrazne navrch.
Neprehliadnite

Kto profituje zo silného dolára a ako sa pridať na stranu víťazov