Dolár v utorok posilňoval voči košu mien, priblížil sa k dvojmesačnému maximu. Investori čakajú na piatkový prejav šéfa americkej centrálnej banky Jeroma Powella na sympóziu centrálnych bankárov v horskom letovisku Jackson Hole. K rastu dolára prispievali obavy o vývoj čínskej ekonomiky a očakávania, že úrokové sadzby v Spojených štátoch zostanú vysoké.
Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára voči košu šiestich popredných svetových mien, okolo 18: 35 SELČ rástol o 0,3 percenta na 103,58 bodu. Dvojmesačné maximum z piatku predstavovalo 103,68 bodu. Euro v rovnakom čase k doláru klesalo o 0,4 percenta na 1,0848 USD. K japonskému jenu dolár klesal o 0,3 percenta na 145,80 jenu. Jednotná európska mena k jenu strácala 0,7 percenta na 158,17 jenu.
Rizikovejšie aktíva klesali
„Svet teraz so zatajeným dychom sleduje Čínu a čaká na ďalšie stimulačné opatrenia," uviedla analytička Helen Givenová zo spoločnosti Monex USA. „Náznaky indikujú ekonomiku v útlme a to udržiava rizikovejšie aktíva v poklese," dodala.
Rizikovejšie aktíva minulý týždeň oslabili a výnosy amerických štátnych dlhopisov sa vyšplhali na takmer 16-ročné maximá. Investorov znepokojoval spomaľujúci sa ekonomický rast Číny a obchodníci sa pripravovali na to, že úrokové sadzby v USA zostanú vyššie po dlhší čas.
Investori sledujú summit BRICS
Investori ďalej sledujú summit ekonomického zoskupenia BRICS, ktorého členmi sú Čína, Rusko, India, Brazília a JAR. Sústredia sa pritom najmä na to, či sa objavia nejaké správy o stimulačných opatreniach Pekingu. Pätica krajín predstavuje zhruba 40 percent svetovej populácie a štvrtinu globálnej ekonomiky.
Pred Powellovým prejavom sa očakávajú len obmedzené pohyby na menových trhoch, napísala agentúra Reuters. „Veľmi záleží na tom, čo Powell povie o tom, či sadzby zostanú vyššie po dlhší čas," uviedla k výhľadu americkej meny analytička Fiona Cincottaová zo spoločnosti City Index.