Dolár v pondelok ako bezpečná mena mierne oslabuje. Nádej, že štátne stimuly by mohli stabilizovať čínsku ekonomiku, obnovila u investorov chuť riskovať. Štatistika amerického trhu práce u nich zase prispela k názoru, že americká centrálna banka by mohla byť na konci svojho cyklu zvyšovania sadzieb.

Dolárový index klesal priebežne o 0,1 percenta na 104,14 bodu. Euro k doláru v rovnakom čase rástlo o 0,1 percenta na 1,0793 dolára.

K japonskému jenu dolár posilňoval o 0,2 percenta na 146,49 jenu. Jednotná európska mena k jenu pridávala 0,3 percenta na 158,10 jenu.

Čína zintenzívnila opatrenia na podporu slabnúcej ekonomiky krajiny. Aby úrady zvýšili dopyt v sektore nehnuteľností, umožnili najväčším mestám znížiť akontáciu pre kupcov domov. Podporili aj úverové ústavy, aby znížili sadzby pri existujúcich hypotékach, čo by mohlo povzbudiť výdavky domácností.

„Americký dolár oslabuje voči väčšine ostatných mien skupiny najväčších svetových ekonomík G10, pretože sa v dôsledku podporných opatrení v Číne zlepšuje chuť riskovať,“ uviedla analytička Jane Foleyová zo spoločnosti Rabobank.

Americká ekonomika v auguste vytvorila zhruba 187-tisíc nových pracovných miest, čo je o niečo viac, ako sa čakalo. Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch však vzrástla na 3,8 percenta z júlových 3,5 percenta. Dostala sa tak na najvyššiu úroveň od vlaňajšieho februára, vyplýva z piatkovej správy amerického ministerstva práce.

Podľa ukazovateľa FedWatch burzovej spoločnosti CME teraz finančné trhy prisudzujú 93-percentnú pravdepodobnosť možnosti, že Fed tento mesiac úroky zachová na rovnakej úrovni, a 60-percentnú pravdepodobnosť eventuality, že ich nezdvihne do konca tohto roka.

Ďalšie dôležité správy

Illustračný obrázok
Neprehliadnite

Čína sa rozpína v ruskom bankovom sektore. Namiesto dolára či eura pretláča žen-min-pi