Americký dolár je 8. mája voči euru mierne silnejší a jeho kurz voči japonskému jenu vzrástol. Investori naďalej predpokladajú, že hospodársky vývoj v Spojených štátoch bude priaznivejší ako v iných krajinách, takže americký Federálny rezervný systém sa nebude musieť až tak ponáhľať so znižovaním úrokových sadzieb. Spoločná európska mena euro okolo 17:30 SEČ voči doláru stratila približne desatinu percenta a nachádzala sa v blízkosti úrovne 1,0745 dolára.
Voči jenu si dolár v rovnakom čase pripísal približne 0,6 percenta a nachádzal sa v blízkosti 155,60 jenu. Obchodníci sa síce naďalej obávajú možnej intervencie japonských úradov na podporu domácej meny, podľa analytikov by však takáto intervencia poskytla jenu len dočasnú podporu vzhľadom na veľký rozdiel medzi úrokovými sadzbami v USA a Japonsku, napísala agentúra Reuters.
Európska centrálna banka signalizovala, že v júni má v úmysle začať znižovať úrokové sadzby. Očakáva sa, že Fed začne znižovať úrokové sadzby najskôr na jeseň. „Existuje takmer 50-percentná pravdepodobnosť, že Fed zníži sadzby v septembri. Považujem však za pravdepodobné, že by mohlo dôjsť aj k odkladu,“ uviedla analytička Kathleen Brooksová zo spoločnosti XTB.
Švédska koruna dnes voči doláru oslabila, keďže švédska centrálna banka znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 3,75 percenta. Banka tiež uviedla, že v tomto roku pravdepodobne pristúpi k ďalším dvom zníženiam úrokových sadzieb, ak inflačné tlaky zostanú mierne.
Okolo 17:30 SEČ si dolár voči švédskej korune pripísal približne 0,4 percenta a nachádzal sa blízko úrovne 10,90 SEK. „Trh sa sústreďuje na to, že Európa najskôr zníži sadzby, takže vidíme tlak na rast dolára,“ povedal Brooks.