Dolár v stredu mierne posilnil. Prispievajú k tomu nedávne ekonomické štatistiky, ktoré síce zmiernili obavy z recesie, ale zároveň umocnili očakávania, že zvyšovanie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou (Fed) môže trvať dlhšie.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, okolo 18: 40 SEČ stúpal o 0,1 percenta a pohyboval sa okolo 104,33 bodu. Euro k doláru v rovnakom čase strácalo 0,2 percenta na 1,0628 dolára. K japonskému jenu jednotná európska mena strácala 0,4 percenta na 143,21 jenu, dolár voči jenu klesal o 0,2 percenta na 134,71 jenu.

Podnikateľská aktivita sa v Spojených štátoch vo februári nečakane zvýšila a dosiahla najvyššiu úroveň za posledných osem mesiacov, ukázala utorková správa spoločnosti S&P Global.

Prezident Federálnej rezervnej banky v St. Louis James Bullard uviedol, že Fed tento rok potrebuje dostať infláciu na udržateľnú cestu k jej dvojpercentnému cieľu. Inak podľa neho hrozí, že sa zopakuje situácia zo 70. rokov, keď sa museli úrokové sadzby opakovane dvíhať.

„Dolár aj trh s aktívami reagujú na zistenia investorov, že sa možno unáhlili, keď prehliadli prísnejší výhľad Fedu zo začiatku tohto roka,“ skonštatovala analytička Jane Foleyová zo spoločnosti Rabobank. „Od začiatku tohto mesiaca boli zverejňované silnejšie ako očakávané (hospodárske) údaje z USA, čo umocnilo správy Fedu o silnejších úrokových sadzbách po dlhší čas,“ dodala.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Takmer všetci predstavitelia Fedu podporili zvýšenie úrokov o štvrť percentuálneho bodu