Americký dolár v piatok mierne oslabuje napriek priaznivým údajom o ekonomike Spojených štátov. Euro si voči doláru krátko pred 19:00 SEČ pripisovalo zhruba desatinu percenta na 1,0890 USD. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára voči košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase strácal zhruba dve desatiny percenta na 103,32 bodu.
Predbežné výsledky prieskumu Michiganskej univerzity v piatok ukázali výrazný nárast spotrebiteľskej dôvery v Spojených štátoch. Ukazovateľ sa v januári zvýšil na 78,8 bodu z decembrových 69,7 bodu. Zaznamenal tak najvýraznejší medzimesačný nárast od roku 2005 a vyšplhal sa na najvyššiu úroveň od júla 2021. Ekonómovia pritom v ankete agentúry Reuters predpovedali oveľa miernejší nárast indexu, a to rovných 70 bodov.
Priaznivé ekonomické údaje v poslednom čase spolu s výrokmi predstaviteľov americkej centrálnej banky podkopávajú vyhliadky na skoré zníženie úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Šéf chicagskej pobočky Fedu Austan Goolsbee v piatok uviedol, že treba počkať na ďalšie údaje o vývoji inflácie, kým bude možné urobiť akékoľvek rozhodnutie o znížení úrokových sadzieb.
Podľa ukazovateľa FedWatch Tool burzového operátora CME pravdepodobnosť marcového zníženia úrokov v USA teraz predstavuje iba 53,2 percenta, zatiaľ čo pred týždňom to bolo 82 percent, napísala agentúra Reuters.