Dolár v utorok klesol na trojmesačné minimum. Investori naďalej zastávajú názor, že rast najväčšej svetovej ekonomiky začína po cykle zvyšovania úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou spomaľovať. Toto spomalenie by mohlo Fed prinútiť k tomu, aby niekedy v budúcom roku začal menovú politiku uvoľňovať.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, okolo 18:10 stredoeurópskeho času odpisoval vyše pol percenta a pohyboval sa okolo 102,648 bodu. Euro k doláru v rovnakom čase rástlo o pol percenta na 1,1005 dolára.

Voči japonskému jenu dolár klesal o 0,9 percenta na 147,43 jenu. Jednotná európska mena k jenu odpisovala 0,4 percenta na 162,25 jenu.

Pravdepodobnosť, že Fed začne úrokové sadzby znižovať už v marci, predstavuje 23 percent, vyplýva z ukazovateľa FedWatch Tool. V prípade májového zasadnutia Fedu sa pravdepodobnosť podľa rovnakého ukazovateľa zvyšuje na 50 percent.

„Už niekoľko desaťročí má dolár tendenciu dosahovať lepšie výsledky, keď je americká ekonomika v porovnaní so zvyškom sveta mimoriadne slabá alebo naopak silná,“ uviedol analytik Karl Schamotta zo spoločnosti Corpay. „Spravidla zase klesal za okolností, ktoré sú teraz v hre, keď sa väčšina hlavných ekonomík potáca v bahne a rozdiely v raste medzi USA a a zvyškom sveta sa zmenšujú,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Americký dolár oslabuje, zaznamenal najväčšiu mesačnú stratu od novembra