Americký dolár sa v utorok drží bez výraznejších zmien, v centre pozornosti zostáva budúci vývoj úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Investori taktiež čakajú na druhé kolo francúzskych parlamentných volieb, ktoré sa bude konať v nedeľu. Euro voči doláru strácalo necelú desatinu percenta a pohybovalo sa v tesnej blízkosti 1,0730 dolára.
Šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell povedal, že inflácia v Spojených štátoch sa po obnovenom vzostupe na začiatku tohto roka vrátila k poklesu. Dodal však, že Fed potrebuje vidieť viac dôkazov potvrdzujúcich tento klesajúci trend, než bude môcť začať znižovať úrokové sadzby.
Fed momentálne drží svoju základnú úrokovú sadzbu v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň od roku 2001. Centrálna banka bude o svojej menovej politike rokovať koncom júla, finančné trhy však zníženie úrokových sadzieb očakávajú najskôr na jeseň.
Podľa analytika Karla Schamotty zo spoločnosti Corpay Jerome Powell svojimi vyjadreniami o poklese inflácie signalizoval, že Fed by mohol úroky znížiť v septembri. Investori teraz čakajú na stredajšie zverejnenie zápisu z posledného zasadnutia Fedu a na piatkovú správu o júnovom vývoji trhu práce v Spojených štátoch. Dúfajú, že si vďaka novým informáciám budú môcť urobiť lepšiu predstavu o budúcom postupe Fedu.
Európska centrálna banka začala znižovanie úrokových sadzieb už v júni, svoju základnú sadzbu zredukovala o štvrtinu percentného bodu na 4,25 percenta. Európsky štatistický úrad Eurostat dnes oznámil, že medziročná miera inflácie v eurozóne v júni podľa predbežných dát spomalila na 2,5 percenta z májových 2,6 percenta. Šéfka ECB Christine Lagardeová pokles inflácie privítala, ale upozornila, že pretrvávajú otázniky ohľadom vývoja ekonomiky eurozóny.