Kurz japonskej meny dnes na devízových trhoch prvýkrát od roku 1990 spadol na 150 jenov za dolár. To je psychologická hranica, ktorá by podľa analytikov mohla úrady donútiť konať. Japonská vláda zatiaľ zosilnela slovnú intervenciu, dôležité bude teraz najmä to, ako sa zachová centrálna banka, keď sa bude budúci týždeň zaoberať menovou politikou.

Vývoj menového kurzu

Krátko po 12:00 stredoeurópskeho času sa dolár predával zhruba za 149,85 jenu, dopoludnia ale vystúpil až asi na 150,08 jenu. Euro k doláru vykazovalo mierny rast a pohybovalo sa okolo 0,9778 dolára, naďalej však zostáva slabšie ako americká mena. Euro k jenu pridávalo do desatiny percenta na 146,60 jenu.

Japonská vláda sa už v septembri odhodlala k intervencii na devízových trhoch, čo na obranu slabej meny urobila po prvý raz od roku 1998. V septembri sa pritom dolár predával zhruba za 144 jenov, po oslabení vyvolanom intervenciou ale rast obnovil a teraz je ešte silnejší.

Obnovený pokles kurzu jenu vládu v Tokiu núti, aby znovu zakročila. Vytrvalý pokles kurzu meny totiž predražuje dovoz.

Očakávané kroky japonskej centrálnej banky

Ekonómovia očakávajú, že japonská centrálna banka na budúci týždeň zachová mimoriadne nízke úrokové sadzby, čo je podľa expertov hlavný dôvod vytrvalého poklesu kurzu jenu. Minister financií Šuniči Suzuki po dnešnom prepade kurzu na 150 jenov za dolár novinárom povedal, že urobí rozhodný krok proti nadmerným a prudkým výkyvom kurzu jenu.

„Nemôžeme na menovom trhu tolerovať nadmerné a príliš rýchle výkyvy, za ktorými stoja špekulácie," povedal podľa agentúry Reuters minister Suzuki. „Pohyby kurzov mien budeme aj naďalej pozorne sledovať a sme pripravení okamžite rokovať," dodal.

Dolár od začiatku tohto roka spevnil k jenu asi o 30 percent, hoci Japonsko v septembri pri intervencii na obranu jenu vynaložilo rekordných 2,8 bilióna jenov.

Ďalšie dôležité správy

FILE - In this Oct. 16, 2009 file photo, a bank clerk counts U.S. dollar notes near bundles of Chinese renminbi notes at a bank in Hefei in central China's Anhui province. China retained its spot as the biggest foreign holder of U.S. Treasury debt in January of 2010 although it trimmed its holdings for a third straight month. The string of declines are likely to underscore worries that the U.S. government could face much higher interest rates to finance soaring budget deficits. (AP File Photo) *
Neprehliadnite

Dolár posilňuje, výnosy amerických vládnych dlhopisov sú na 14-ročnom maxime