Kto hovorí, že politika je na celý život? Kým niektorí politici sa snažia držať pri moci tak dlho, ako sa len dá, iní postupne zistili, že život v službách verejnosti pre nich nie je to pravé orechové. Niekedy preto jednoducho odídu do dôchodku alebo si nájdu iné povolanie.
Portál Politico vybral niekoľko bývalých politikov, ktorí zmenili oblasť pôsobenia a objavili nové – často lukratívne – poslanie.
Doktor Botox
Olivier Véran je bývalým hovorcom francúzskej vlády a exministrom zdravotníctva. Nedávno verejne oznámil, že začne pôsobiť na estetickej klinike v Paríži. Véranov návrat do sveta medicíny nie je až taký prekvapivý, keďže pred nástupom do politiky pracoval ako neurológ.
Lekársku komunitu šokovalo jedine to, že sa bývalý minister rozhodol zmeniť zameranie. Véran kolegov upokojil, že nebude vykonávať kozmetické chirurgické zákroky, ale bude sa skôr sústrediť na estetickú medicínu. Vďaka tomu si od časopisu Le Point vyslúžil prezývku „Doktor Botox“.
Facebookový lobista
Bývalý britský zástupca premiéra Nick Clegg našiel nové poslanie v Silicon Valley, kde pôsobí ako prezident pre globálne záležitosti v Mete. Jeho úlohou je starať sa o vzťahy s vládami. V ére, kde sa Facebook stal synonymom pre šírenie politických dezinformácií, ide o obzvlášť nevďačnú úlohu. Jedinou svetlou stránkou je štedrý plat, vďaka ktorému si Clegg už kúpil viacerých luxusných domov.
Včelár
Bývalý francúzsky minister hospodárstva Arnaud Montebourg sa po odchode z politiky začal venovať výrobe medu. V roku 2018 založil spoločnosť „Bleu, Blanc, Ruche“, ktorá sa okrem predaja a produkcie sústreďuje aj na obnovu včelstiev. Zatiaľ sa zdá, že je v novom podnikaní prekvapivo úspešný, keďže v roku 2021 získal na výstave „Made in France“ environmentálnu cenu.
Všestranný talent
Sanna Marinová sa v roku 2019, keď sa postavila na čelo fínskej vlády, stala najmladšou premiérkou na svete. Po prehre vo voľbách v roku 2023 sa rozhodla odísť z politiky a prijala pozíciu v think-tanku bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. Okrem toho nedávno podpísala zmluvu s agentúrou na vyhľadávanie talentov, ktorá sa zameriava na televízne a filmové príležitosti v Spojených štátoch.
Filmár z Bieleho domu
Bývalý americký prezident Barack Obama sa živí najmä vystupovaním na verejnosti, pričom za jeden prejav si bežne pýta „skromných“ 370 tisíc eur. Okrem toho podpísal multimiliónovú zmluvu na napísanie knihy „Zasľúbená zem“, ktorá sa stala medzinárodným bestsellerom. Spolu s manželkou Michelle Obamovou v roku 2018 založil produkčnú spoločnosť pre tvorbu filmov, pričom medzi jej klientov patrí napríklad aj Netflix. Obama navyše ako bývalý prezident dostáva ročne penziu vo výške 200 tisíc eur.
Guru ruskej ropy
Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder svojho času zarábal milióny eur presadzovaním energetických záujmov Ruska. Dokonca udržiaval blízke vzťahy s ruským prezidentom Vladimírom Putinom, ktorý ho v roku 2001 pozval stráviť s ním sviatky v ruských lesoch. Nikoho preto neprekvapilo, keď sa Schröder po odchode z politiky stal členom akciového výboru Ruskom kontrolovanej spoločnosti Nord Stream. Ročne údajne zarába zhruba 250 tisíc eur.
Lobista
Sebastian Kurz sa v roku 2017 vo veku 31 rokov stal najmladším kancelárom v dejinách Rakúska. Jeho štvorročný mandát poznačili viaceré škandály a obvinenia z korupcie. Kurz v súčasnosti pracuje ako lobista pre amerického miliardára Petera Thiela, spoluzakladateľa PayPalu a niekdajšieho podporovateľa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ročne zarába zhruba 300 tisíc eur.
Bývalý kancelár okrem toho založil startup v spolupráci so Shalevom Huliom, izraelským vynálezcom kontroverzného špionážneho softvéru Pegasus. Vo februári uznal súd Kurza vinným z krivej výpovede, čím zmaril jeho šance na návrat do politiky.
Pán nerozhodný
Niektorým ľuďom jedna kariéra nestačí a musia vyskúšať všetko, čo sa dá. Jedným z nich je aj bývalý britský kancelár George Osborne, ktorý v roku 2017 odišiel z politiky a odvtedy vyskúšal viacero povolaní. Za posledných sedem rokov bol editorom londýnskeho denníka Evening Standard, poradcom v spoločnosti BlackRock, predsedom Northern Powerhouse Partnership a Britského múzea, ako aj partnerom investičnej banky Robey Warshaw. V roku 2023 spustil podcast Political Currency s bývalým tieňovým kancelárom Edom Ballsom.
Boží služobník
Politická kariéra bývalého britského ministra Jonathana Aitkena skončila náhle, keď ho súd v roku 2019 pre krivú výpoveď poslal na sedem mesiacov za mreže. Vo väzení sa politik stal kresťanom a objavil nové poslanie – slúžiť Bohu. Po odpykaní trestu získal Aitken diplom z teológie na Oxfordskej univerzite a v roku 2018 bol vysvätený za diakona. Dnes pôsobí ako väzenský kaplán.