Sabotovanie systému plynovodov Nord Stream v Baltskom mori sa v súčasnosti považuje za prvý veľký útok na európsku námornú infraštruktúru, píše EU Observer.

Následkom toho sa zrak politickej obce začal upierať na ochranu kritickej infraštruktúry, ktorou sa už zaoberali dokonca aj Európska komisia či Európsky parlament.

Päťbodový plán ochrany

Minulý týždeň prebehla na pôde europarlamentu diskusia o vojne na Ukrajine. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v rámci nej predstavila päťbodový akčný plán.

Prvý bod sa týkal prípravy a schvaľovania smernice o kritickej infraštruktúre, ktorá poskytuje nový právny rámec.

Podstatou druhého bodu bol „záťažový test“. Tieto testy by mali s pomocou Komisie vykonávať členské štáty EÚ a mali by sa v prvom rade zameriavať na „energetický sektor“. Po ňom by nasledovali vysokorizikové oblasti, akou je elektrická infraštruktúra.

Zlepšenie kapacít s cieľom „podporiť členské štáty pri riešení narušenia kritickej infraštruktúry“ bolo tretím bodom Von der Leyenovej plánu. Štvrtým zas bola prevencia.

Šéfka Komisie argumentuje, že EÚ by mala využiť svoju kapacitu v oblasti satelitného sledovania čo najlepšie. Podľa portálu EU Observer je však ťažké vidieť, ako by občasné robenie satelitných snímok mohlo prispieť k odstrašeniu a prevencii útokov.

Posledný bod je trochu všeobecnejší a v rámci ochrany kritickej infraštruktúry hovorí o „posilnení spolupráce s NATO a kľúčovými partnermi, akými sú Spojené štáty“.

Odporúčania odborníkov

Odborník na námornú bezpečnosť Christian Bueger adresoval Európskemu parlamentu spolu so svojimi kolegami správu, v ktorej načrtol sériu krokov, ktoré by Komisia s cieľom vylepšiť odolnosť mohla urobiť.

Správa sa zameriavala hlavne na podmorské dátové káble, no podľa Buegera sa odporúčania obsiahnuté v správe dajú do veľkej miery aplikovať aj na podmorskú infraštruktúru vo všeobecnosti.

Skupina odborníkov vo svojej správe odporúča posilnenie spolupráce s priemyslom, čím by došlo aj k posilneniu kapacít v oblasti opráv. Ďalším bodom je ubezpečiť sa, že otázkou ochrany infraštruktúry sa budú zaoberať aj diplomati. V neposlednom rade navrhujú autori správy využiť revíziu mandátu Európskej námornej bezpečnostnej agentúry a vypracovanie novej stratégie EÚ v oblasti námornej bezpečnosti ako východiskové nástroje politiky.

Tieto kroky by podľa Buegera mali tvoriť súčasť plánu Európskej komisie.

Ďalšie dôležité správy

KK20 -  Na leteckej snímke poskytnutej švédskou pobrežnou strážou únik plynu z plynovodu Nord Stream v Baltskom mori 27. septembra 2022. Švédska pobrežná stráž vo štvrtok 29. septembra 2022 oznámila, že na podmorských plynovodoch vedúcich z Ruska do Európy bol zistený ďalší únik zemného plynu, informovala agentúra AFP.
Neprehliadnite

Švédske vyšetrovanie naznačilo, že na Nord Stream niekto spáchal závažnú sabotáž