Dojné telekomy

Je bez debaty, že Orange a Slovak Telekom by za predĺženie mobilných licencií mali zaplatiť. Veď frekvencie, o ktoré v nich ide, sú obmedzené zdroje. Ak ich štát (regulátor) niekomu pridelí, pre iného to znamená prekážku pri vstupe do biznisu.

V tomto čase sa budú licencie obnovovať. Otázka znie, ako vypočítať poplatok za opätovné poskytnutie práv na využívanie frekvencií. Nie je dobre, ak sa odpoveď začína slovami „podľa zisku“. Lebo by to znamenalo, že za úspech v biznise sa trestá. A tým viac, čím viac sa zisky priznávajú, čiže sa z nich platia dane.

Krátka pripomienka pre tých, čo pookrejú pri predstave, že Orange a ST sa majú podeliť o časť ziskov. S kýmže sa to majú deliť? Nie náhodou so štátom, ktorý aj v kríze prejavil len malú ochotu šetriť peniazmi daňovníkov?

Je zrejmé, že Orange a ST-Mobile nemajú inú možnosť ako za predĺženie licencií zaplatiť, koľko sa od nich bude žiadať. Teda ak sa nechcú porúčať z trhu. A tak štát opäť neodolá šanci podojiť operátorov. Veď s tým má bohaté skúsenosti na viacerých frontoch. Napríklad ich necháva znášať náklady na odpočúvanie či ukladanie dát z telefónnej a internetovej prevádzky.

Delikátnym aspektom manévrov s povoleniami pre Orange a ST je precedens s relatívne lacnou licenciou pre Telefónicu O2. Hoci žiadať nediskriminačné podmienky služobne starším providerom pravdepodobne nepomôže. V každom prípade nesúlad medzi piatimi miliónmi eur pre O2 v roku 2006 a násobne vyšším (zatiaľ len uvažovaným) „primeraným“ poplatkom pre Orange a ST-Mobile v roku 2011 za takmer totožný tovar svedčí o tom, ako sa dá na tú istú vec pozerať z rôznych perspektív.

Ťažko predvídať či (nezávislý) telekomunikačný regulátor odolá tlaku politikov maximalizovať licenčný výnos pre štát. Isté je, že má aj iné možnosti, ako len postupovať metódou parného valca. Môže napríklad operátorom okrem primeraného (prípadne len mierne diskriminačného) poplatku, ktorý skončí v bezodnej štátnej kase, naordinovať investície do rozšírenia širokopásmových sietí v odľahlých oblastiach.

Pravda, časť slovenských politikov žije v predstave, že na voličov zaberajú skôr betónové ako digitálne diaľnice. A asi sa ani veľmi nemýlia. Okrem toho skasírovať telekomy, ktoré si evidentne zakladajú na okázalosti, politické body skôr pridá ako uberie.

Viac o spoplatnení obnovy mobilných povolení si prečítajte v aktuálnom vydaní TRENDU č. 14.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Desať dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.