Dohodu Európskej únie o zastropovaní cien plynu nemožno očakávať ani na piatkovom neformálnom summite Európskej únie v Prahe, ani na riadnom októbrovom summite v Bruseli, pretože problém je komplexný. Novinárom to po summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) povedal premiér Petr Fiala.

Česko je teraz predsedníckou krajinou EÚ. Predseda vlády zdôraznil, že nájdenie spoločného európskeho riešenia považuje za výhodnejšie ako hľadanie národného riešenia v každej únijnej krajine. Zásadné je podľa neho vyriešiť formu podpory pre priemysel a ďalších veľkých odberateľov.

Možnosť nových dodávateľov

Podľa Fialy treba pri riešení cien plynu zohľadňovať aj možnosť nových dodávateľov, ako sú Nórsko alebo Azerbajdžan, ktorí by nahradili dodávky z Ruska. Fiala preto uvítal možnosť rokovania s týmito štátmi na piatkovom zasadnutí EPC v Prahe. Nájdenie európskej dohody o cenách plynu ale nepovažuje za otázku najbližších týždňov. ,,Bude to vyžadovať veľký čas," povedal.

Kriticky sa Fiala postavil k nemeckému návrhu štátnej pomoci, ktorý v Prahe ostro kritizovali aj lídri niektorých ďalších únijných krajín. Berlín chce na zmiernenie energetickej krízy a na pomoc domácnostiam a firmám vynaložiť až 200 miliárd eur, čo by podľa kritikov mohlo znevýhodniť ostatné krajiny Európskej únie.

,,Za Českú republiku opakovane hovorím, že keď to necháme na národných riešeniach, budeme mať nevýhodu proti niektorým krajinám ako Nemecko, a to by sme nemali pripustiť," povedal. ,,Každé európske riešenie v cenách energií je výhodnejšie pre všetky členské štáty, než keď to budeme robiť každý zvlášť," doplnil šéf českej vlády.

Zhoda na forme kompenzácií

Fiala uviedol, že vo štvrtok sa krátko energetike venoval aj pri diskusii s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, nedostali sa ale k detailom. Podrobnejšie by sa podľa neho mala problematika preberať v piatok na neformálnom summite EÚ.

Fiala tiež pripomenul, že EÚ už našla zhodu na forme kompenzácií vysokých cien elektriny. Teraz je podľa neho zásadné nájsť dohodu o podpore veľkých firiem.

,,Najťažšie je nájsť nejaké riešenie pre priemysel a veľké firmy. To rieši nielen Česká republika, žiadnemu štátu v Európskej únii sa to ešte nepodarilo," povedal. Podľa neho krajiny narážajú na pravidlá verejnej podpory a hospodárskej súťaže. Preto by sa podľa neho mala hľadať cesta, ako celkovo znížiť ceny energií.

Ďalšie dôležité správy

Dodávka skvapalneného zemného plynu
Neprehliadnite

Nemecko chce od Spojených štátov ešte viac skvapalneného zemného plynu, ako pôvodne plánovalo