Poslanci Národnej rady (NR) SR sa zídu opäť v utorok 18. januára. Na 13.00 h je zvolaná mimoriadna schôdza k návrhu na vyhlásenie referenda v súvislosti s obrannou dohodou s USA. Jediným bodom programu 54. schôdze má byť návrh opozičných poslancov na schválenie uznesenia o vyhlásení referenda.

Odmietajú konšpirácie

Rokovanie inicioval opozičný Smer-SD s nezaradenými poslancami okolo Tomáša Tarabu. Strana sa chce v referende pýtať občanov, či súhlasia, aby NR SR vyslovila súhlas s Dohodou o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a USA.

Líder strany Robert Fico pripomenul, že v prípade schválenia návrhu by predseda parlamentu musel predložiť uznesenie prezidentke, ktorá by referendum musela vyhlásiť.

Koaličné strany SaS a Za ľudí už pre TASR uviedli, že program mimoriadnej schôdze nepodporia. Hovoria o pokrytectve opozície a pripomínajú, že Hlas-SD a Smer-SD zmluvu s USA v minulosti sami dohadovali. SaS zároveň odmieta konšpirácie v súvislosti s dohodou.

Hegerova vláda dala dohode zelenú

Podľa Ústavy SR referendum vyhlasuje prezident SR, ak o to petíciou požiada aspoň 350 000 občanov, alebo ak sa na tom uznesie parlament. A to do 30 dní od prijatia petície občanov alebo uznesenia NR SR.

Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA odobrila v stredu vláda. Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť parlament. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.

Zmluva by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas tlačovej konferencie s ministrom zahraničných vecí Českej republiky Janom Lipavským v Bratislave 20. decembra 2021. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Korčok: Dohoda s USA neohrozuje našu suverenitu, zlepšuje schopnosť brániť Slovensko