Členovia amerického Kongresu sa tento týždeň schádzajú vo Washingtone po zimných prázdninách a vracajú sa k nedoriešeným problémom, ktoré si prenášajú z minulého roka. Kým v rokovaniach o novom rozpočte cez víkend nastal posun, rozhovory republikánov a demokratov o sprísnení imigračnej politiky podľa médií viaznu. Republikáni tento krok spojili s vyčlenením nových peňazí na podporu Ukrajiny, ktorá sa tak musí zatiaľ zaobísť bez nových amerických balíčkov vojenského vybavenia.
Rokovania o migračnej reforme pokračovali aj v pondelok, keď sa začalo nové zasadnutie amerického Senátu. V americkej tlači sa v predchádzajúcich dňoch objavovali vyjadrenia naznačujúce, že by senátori mohli tento týždeň prezentovať obrysy dohody, to sa však vo svetle pondelkového vývoja nezdá pravdepodobné, píše denník The Washington Post. Podľa tohto zdroja sa najzložitejšou témou ukázal byť mechanizmus „humanitárnej podmienky“, ktorý administratíva prezidenta Joea Bidena používa na prijímanie utečencov z viacerých obzvlášť nestabilných krajín.
Nenachádzajú spoločnú reč
Podľa republikánov si vývoj žiada razantné legislatívne zmeny vrátane výrazného obmedzenia možnosti žiadať o azyl po nelegálnom prekročení americko-mexickej hranice. Dve hlavné politické strany však v týchto veciach v posledných rokoch nenachádzajú spoločnú reč, pričom demokrati kladú väčší dôraz na práva migrantov a zachovanie ciest pre imigráciu do USA. Za súčasnej krízy aj demokrati pripúšťajú, že imigračný systém je „rozbitý", avšak aj keby sa senátori nakoniec dohodli na spoločnom postupe, nie je zaručené, že by ich návrh schválila aj snemovňa s tesnou republikánskou väčšinou.
Sprísnením imigračnej politiky republikáni podmieňujú podporu pre ďalšie financovanie pomoci Ukrajine. Pokračujúce nezhody tak znamenajú, že schválenie Bidenovej žiadosti o ďalších viac ako 60 miliárd dolárov na tento účel zostáva v nedohľadne. Vláda uvádza, že bez dodatočných financií nemôže zostavovať ďalšie balíky vojenskej pomoci pre krajinu napadnutú Ruskom.
Krok k odvráteniu rozpočtovej krízy
Ďalšou veľkou témou, ku ktorej sa Kongres po trojtýždňovej prestávke vracia, je rozpočet na aktuálny fiškálny rok, ktorý sa začal už pred viac ako tromi mesiacmi. Zákonodarcovia sa stále nedohodli na nových prídeloch financií pre jednotlivé vládne zložky, ktoré zatiaľ operujú podľa rozpočtu z predchádzajúceho roka. Provizórium však pre časť vlády vyprší na konci budúceho týždňa.
Po novom roku republikáni a demokrati urobili krok k odvráteniu rozpočtovej krízy, keď sa dohodli na hornej hranici pre vládne výdavky na úrovni 1,66 bilióna dolárov. Médiá však podotýkajú, že dohoda sa netýka financovania jednotlivých zložiek vlády a že zákonodarcov stále čakajú zložité rokovania. Jedným z dôvodov je aj to, že proti dohode vystúpilo ultrakonzervatívne krídlo Republikánskej strany, ktoré požaduje úsporné opatrenia s odvolaním sa na rekordné zadlženie USA.