Dodávky ruského plynu do Európy pokračujú bez prerušenia. Prietoky dvoma z troch hlavných plynovodov privádzajúcich ruský plyn do Európy – Nord Stream 1 cez Baltské more a cez Ukrajinu na Slovensko, zostali stabilné. Prietoky druhou hlavnou trasou, plynovodom Jamal cez Bielorusko, zmenili smer a privádzajú plyn z Nemecka do Poľska.
Platby v rubľoch
To však nie je nezvyčajné a nemusí to nutne znamenať novú politiku, upozornila agentúra Reuters. Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok podpísal dekrét, podľa ktorého od dnešného dňa odberatelia z takzvaných ,,nie priateľských krajín" musia za ruský plyn platiť v rubľoch, inak im hrozí zastavenie dodávok.
Ruský štátny plynárenský gigant Gazprom oznámil, že pokračuje v dodávkach zemného plynu cez Ukrajinu podľa požiadaviek európskych zákazníkov. Podľa ruskej tlačovej agentúry RIA si Gazprom na dnes zarezervoval aj kapacitu pre dodávky do Európy plynovodom Jamal. Nie vždy však Gazprom využije rezervovanú kapacitu.
Údaje slovenského prevádzkovateľa plynovodov Eustream ukazujú, že denná nominácia, teda požiadavky na dodávky ruského plynu na Slovensko cez Ukrajinu, vzrástli v piatok na najvyššiu hodnotu od 30. novembra, uviedla agentúra Reuters.
Zmluvy budú pozastavené
Podľa dekrétu ruského prezidenta majú zahraniční kupci peniaze na ruble vymieňať pomocou účtov v ruskej banke. Putin tiež vyhlásil, že pokiaľ sa tieto platby neuskutočnia, budú zmluvy o dodávkach plynu pozastavené. Západní predstavitelia tento model odmietajú.
Dekrét stanovuje mechanizmus, podľa ktorého by si mal každý kupec v ruskej banke Gazprombank otvoriť dva účty. Na devízový by mal zaslať platbu v zahraničnej mene. Za tú by Gazprombank nakúpil ruble a uložil ich na klientov rubľový účet. Z toho by sa potom uskutočnila platba na účet ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom. Pre Rusko by mal mať systém tú výhodu, že rubeľ, ktorý sa v poslednej dobe dostal pod tlak kvôli západným sankciám, by mohol vďaka tomu výrazne posilniť.
Krajiny požiadavku odmietajú
Európske štáty, ktorý za ruský plyn platí prevažne v eurách, tvrdia, že Rusko nemá právo meniť zmluvy. Skupina krajín G7 ruskú požiadavku odmietla.
Rusko je dôležitým dodávateľom energetických surovín do Európy. Tieto dodávky sú najsilnejšou pákou, ktorú môže Putin využiť v boji proti sankciám, ktoré na Rusko uvaľujú západné krajiny kvôli jeho útoku na Ukrajinu, upozornila agentúra Reuters.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov tento týždeň povedal, že Rusko nebude požadovať, aby odberatelia platili za zemný plyn v rubľoch okamžite. Z technologického hľadiska pôjde o dlhší proces. Analytici v Moskve predpokladajú, že systém začne plne fungovať možno až v máji.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na svoj zdroj uvádza, že súčasťou niektorých kontraktov je, že plyn je dodaný ešte pred zaplatením, čo znamená, že kohútiky nebudú zatvorené okamžite.