“Napriek tomu ubezpečujeme, že na zákazníkov SPP táto situácia nemá žiadny vplyv a plynulé dodávky sú v plnej miere zabezpečené. Aj po spomínanom znížení vieme pokryť dennú spotrebu všetkých zákazníkov SPP na Slovensku,“ uviedol hovorca SPP Peter Bednár.
Podľa neho sú podzemné zásobníky naplnené takmer na maximum, čo je približne 1,5 miliardy metrov kubických plynu a takýto objem postačuje na pokrytie spotreby všetkých zákazníkov SPP na približne päť mesiacov. Plynári zatiaľ nekonkretizovali čo, alebo kto je za krátením dodávok plynu.
V porovnaní s minulým týždňom klesol aj celkový objem ruského plynu v slovenskom tranzitnom plynovode, ktorým surovina prúdi ďalej do Západnej Európy. V utorok zaznamenal slovenský prepravce eustream celkový dohodnutý objem prepravovaného plynu (tzv. nominácie) vo Veľkých Kapušanoch na úrovni 49 miliónov kubických metrov, čo je najnižšia úroveň minimálne od roku 2011, odkedy spoločnosť tieto údaje zverejňuje. Je to o takmer pätinu menej ako pred týždňom.
V porovnaní s vlaňajším septembrom ide o necelú tretinu objemu, prepravovanému z východu ďalej do Európskej únie. Zároveň to znamená, že z celkového denného objemu dodaného ruského plynu na slovensko-ukrajinských hraniciach sa až viac ako polovica (už pravidelne vyše 26 miliónov m3) “vracia” reverzným tokom na Ukrajinu.
Ukrajinský, a teda aj slovenský, tranzit plynu hrá pre Gazprom – monopolného ruského exportéra potrubného plynu – čoraz menšiu úlohu. Zatiaľ čo v januári až júli 2011 smerovalo do do Európy 68 percent ruského plynu cez Ukrajinu, v rovnakom období tohto roka to bolo už len 43 percent. Podľa údajov Medzinárodnej energetickej agentúry adekvátne vzrástla úloha plynovodu Nord Stream, ktorým sa prepravuje ruský plyn do Európy (Nemecka) po dne Baltického mora. Ďalšou významnou cestou je plynovod Jamal – Európa, ktorý vedie cez Bielorusko do Poľska a ďalej do Nemecka.
Problémy s nižšími dodávkami ruského plynu hlásili v uplynulých dňoch aj Poľsko či Rakúsko.