Čína vydala predbežné opatrenie pre riadenie rozvoja svojho odvetvia generatívnej umelej inteligencie.

Pravidlá, ktoré vyjdú do platnosti 15. augusta, sa budú vzťahovať len na služby ponúkané verejnosti.

V snahe povzbudiť ekonomiku

Peking predtým naznačil koniec svojho niekoľkoročného regulačného ťaženia proti odvetviu vyspelých technológií. Snaží sa tak povzbudiť ekonomiku, ktorá sa po zrušení protipandemických opatrení zotavuje pomalšie, ako sa očakávalo. Uviedla to agentúra Reuters.

Čínsky úrad pre kybernetický priestor zopakoval, že obsah generatívnej AI musí byť v súlade so základnými socialistickými hodnotami Číny. Dodal, že poskytovatelia služieb musia zabezpečiť, aby neboli porušované práva duševného vlastníctva. Odporučil tiež, aby využívali zákonom autorizované zdroje dát.

Opatrenia sa však nebudú vzťahovať na vývoj generatívnej umelej inteligencie, ktorý nepočíta s ponúkaním služieb verejnosti, uviedol úrad.

Jednoduchšie uvedenie na trh

„Súčasná verzia sa do veľkej miery zhoduje s očakávaniami trhu,“ poznamenal analytik Kai Wang zo spoločnosti Morningstar. „Dáva pozitívnym spôsobom najavo, že regulačné orgány pripravujú firmám v Číne pôdu pre uvedenie ich produktov na trh vo veľkom meradle,“ dodal.

Podľa skoršej verzie pravidiel, ktorá je z apríla, museli firmy pred spustením svojich produktov nechať úradne overiť ich bezpečnosť.

Čína považuje umelú inteligenciu za oblasť, v ktorej chce konkurovať Spojeným štátom. Stanovila si cieľ stať sa v tejto doméne do roku 2030 svetovým lídrom.

Čínske technologické firmy, ako je Alibaba alebo Baidu, vyvinuli vlastné četboty v štýle služby ChatGPT, ktorú na konci minulého roka predstavil start-up OpenAI. Zatiaľ ako posledná predstavila svoj produkt ChatRhino spoločnosť JD.com.

Ďalšie dôležité správy

Bard od Google.
Neprehliadnite

Google spustil četbota Bard v Európe a Brazílii, má konkurovať službe ChatGPT