Aktualizované 26. novembra 2016 o 17:50 v celom rozsahu
Americký prezident Barack Obama vyjadril sústrasť obyvateľom Kuby a ponúkol im „ruku priateľstva“. „F. Castro zmenil jednotlivé životy, rodiny i kubánsky národ. Dejiny zaznamenajú a posúdia obrovský vplyv tejto jedinej osobnosti na ľudí a okolitý svet,“ uviedol vo vyhlásení odchádzajúci šéf Bieleho domu. Pripomenul, že počas takmer šiestich desaťročí boli vzťahy medzi USA a Kubou poznamenané „nezhodami a hlbokými politickými spormi“. Obe krajiny majú, ako zdôraznil, mnoho spoločného vrátane rodinných pút, ako aj kultúrnych a obchodných stykov.
Fidel Castro is dead!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 26. novembra 2016
F. Castro bol brutálny diktátor, ktorý desiatky rokov utlačoval svoj vlastný ľud, uviedol v reakcii na smrť revolucionára budúci americký prezident Donald Trump. Kubáncov uistil, že urobí všetko pre to, aby prispel k ich slobode. Kuba je podľa zvoleného amerického prezidenta stále „totalitným ostrovom“. Vyjadril však nádej, že jeho smrť ja začiatkom „odklonu od hrôz“, ktoré museli Kubánci znášať príliš dlho. F. Castro zanecháva odkaz „popravných čiat, krádeží, nepredstaviteľného utrpenia, chudoby a popierania základných ľudských práv,“ napísal D. Trump vo vyhlásení.
„Slobodná a nezávislá Kuba, ktorú F. Castro a jeho spojenci vybudovali, sa stala vplyvným členom medzinárodného spoločenstva a inšpiratívnym príkladom pre mnohé krajiny a národy. F. Castro bol úprimným a spoľahlivým priateľom Ruska. Prosím, tlmočte v tejto smutnej chvíli moje slová sústrasti a podpory celej Vašej rodine,“ uvádza sa v telegrame, ktorý kubánskemu prezidentovi a bratovi zosnulého exprezidenta Raúlovi Castrovi zaslal ruský prezident Vladimir Putin.
„Súdruh F. Castro bude žiť večne,“ uviedol čínsky prezident Si Ťin-pching a dodal, že smrťou kubánskeho štátnika stratil čínsky ľud dobrého súdruha.
„Fidel neustúpil a svojej krajine dodával silu aj v čase najhoršej americkej blokády,“ povedal o zosnulom vodcovi kubánskej revolúcie bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov, ktorý roku 1989 podpísal s F. Castrom zmluvu o priateľstve medzi Sovietskym zväzom a Kubou.
1989: Fidel s Gorbačovom v Havane Zdroj: SITA / AP
Podľa francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda bol F. Castro stelesnením kubánskej revolúcie, a to aj z hľadiska nádejí, ktoré vzbudila, ako aj sklamaní, ktoré po nej nasledovali. „Francúzsko vždy spochybňovalo embargo, ktoré uvalili Spojené štáty na Kubu. Privítalo jej otvorenosť a obnovenie dialógu medzi oboma krajinami,“ uvádza sa vo vyhlásení francúzskeho prezidenta.
Indický premiér Naréndra Módí označil F. Castra za jednu z najikonickejších postáv 20. storočia. „India smúti nad stratou veľkého priateľa,“ uvádza sa vo vyhlásení indického premiéra. Sústrasť s úmrtím vyslovil kubánskemu ľudu aj indický prezident Pranab Mukherdží.
Hlbokú ľútosť nad stratou priateľa vyjadril aj salvádorský prezident Sánchez Cerén. Jeho mexický náprotivok Enrique Peňa Nieto napísal na Twitteri, že „F. Castro bol priateľom Mexika a podporoval bilaterálne vzťahy oboch krajín založené na rešpekte, dialógu a solidarite.
Konzervatívny španielsky premiér Mariano Rajoy označil F. Castra za osobnosť „historického významu“ a na Twitteri vyslovil sústrasť vláde v Havane.
Veľká komunita exilových Kubáncov v Španielsku úmrtie F. Castra privítala s „veľkou radosťou“, citovala agentúra EFE Rigoberta Carcellera, hovorcu Platformy demokracia na Kube. „Zo smrti diktátora nemôžete byť smutný, je to veľký okamih pre Kubu,“ zdôraznil.
Kubánci v Miami sa zo smrti Fidela Castra radujú Zdroj: SITA / AP
Bývalý rakúsky prezident Heinz Fischer považuje F. Castra za veľkú osobnosť. Motívy revolúcie proti diktátorovi Fulgenciovi Batistovi si podľa neho zasluhujú uznanie a vo svete sa stretli zväčša s kladnou odozvou, v prípade Kuby sa však potvrdil historický zákon, že revolúcie vedú vo väčšine prípadov k vzniku autoritárskych štruktúr. Veľmi dôležité je preto súčasné úsilie otvoriť Kubu svetu, dodal H. Fischer.
Predseda vlády SR Robert Fico takisto vyjadril úprimnú sústrasť Kube. „Kuba nikdy nikoho neohrozovala, len chcela žiť svojím vlastným životom. Mnohí ju za túto odvahu nenávideli,“ kondoloval premiér obyvateľom ostrova slobody. Agentúru SITA o kondolencii premiéra informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.