Dobré správy pre slovenských motoristov sa nekončia. Zlacňovanie cien palív na našich čerpacích staniciach by malo pokračovať aj v závere novembra. Ako uviedol analytik J&T Banky Stanislav Pánis, ropa zaznamenala štvrtý stratový týždeň za sebou, čo ju priviedlo na štvormesačné minimá. „Očakávame preto ponor cien 95-oktánového benzínu aj nafty hlbšie pod jedno euro a 60 centov,“ dodal Pánis.

Pokles cien na slovenských čerpacích staniciach očakáva aj analytik 365.bank Tomáš Boháček. „Minimálne do najbližšieho týždňa opäť predpokladáme, že cena palív bude pokračovať v poklese a nie je vylúčené, že ceny sa dostanú aj na úroveň spred leta tohto roku,“ uviedol Boháček.

Ceny zo začiatku júla tohto roka

V 45. týždni tohto roka sa medzitýždenne opäť znížila priemerná cena palív na našich čerpacích staniciach. Cena natural 95 a 98 oktánového benzínu klesla v sledovanom období o takmer štyri percentá, respektíve o tri percentá. Natural 95 sa tak predáva za priemernú cenu 1,587 eura za liter a natural 98 za 1,8 eura za liter, teda za ceny zo začiatku júla tohto roka. Cena motorovej nafty klesla o 1,2 percenta a liter sa predával v priemere za 1,627 eura za liter. „Na jednej plnej 50-litrovej nádrži sme dokázali ušetriť napríklad voči koncu septembra až 4 eurá,“ doplnil Boháček.

Ceny ropy v minulom týždni klesli, keď sa benchmark WTI miestami obchodoval pod 73 amerických dolárov za barel a zmes Brent sa pohybovala krátko pod 78 dolármi. Ide o najnižšie úrovne od polovice leta. Napriek odrazu v piatok za celý týždeň stratila severoamerická ropa WTI takmer dve percentá, keď zatvárala tesne pod 76 dolármi a severomorská ropa odovzdala takmer jeden a pol percenta, keď zatvárala tesne nad 80 - dolárovou hladinou.

Pomalší rast dopytu

„Za pokračujúcim poklesom ropy stojí naďalej zverejňovanie nepriaznivých makrodát, ktoré hovoria o zvoľňovaní globálneho ekonomického rastu, čo implikuje pomalší rast dopytu po komodite. K ústupu cien ropy výrazne prispieva aj otváranie veľkých špekulatívnych pozícii hedžových fondov na pokles cien, na čo upozornil vo svojom mesačnom reporte OPEC. To ešte prehlbuje negatívny sentiment na trhu s ropou,“ uviedol Pánis.

Okrem toho, ropu tlačia podľa neho nadol aj ponukové faktory, kde síce združenie OPEC+ obmedzuje ťažbu, čo je však kompenzované rastom produkcie mimo tohto kartelu. Ťažba Spojených štátov dosahuje už nejaký čas rekordnú úroveň presahujúcu 13 miliónov barelov denne, čo ich robí s odstupom najväčším producentom na svete. Rasť ťažby vidno podľa Pánisa aj v prípade Kanady alebo Brazílie. „A práve kombinácia dobre zásobeného trhu vďaka nečlenských krajinám OPECu+ a slabšieho sezónneho dopytu po rope sa pretavuje do tlakov na pokles cien ropy,“ konštatoval Pánis.

Pozitívna informácia pre ceny ropy

V budúcom roku OPEC naďalej počíta s nárastom dopytu o 2,25 miliónov barelov za deň. Pre ceny ropy je to síce podľa Boháčeka pozitívna informácia, no až z dlhodobého pohľadu. „Podľa vrcholových predstaviteľov OPEC je pokles cien ropy z posledného obdobia špekuláciou zo strany obchodníkov. Bližšie informácie o pohľade kartelu by sme sa mali dozvedieť budúcu nedeľu, kedy je plánované zasadnutie s vyhodnocovaním ťažobných kvót,“ podotkol Boháček.

V širšom kontexte trhoví hráči predpokladajú, že v budúcom roku sa ropný trh podľa Pánisa dostane do väčšej rovnováhy ba dokonca až do prebytku s predpokladaným rastom zásob ak sa OPEC+ nedohodne na predĺžení alebo prehĺbení ťažobných škrtov. „A o možnosti ďalších škrtov sa v skutku už začína šepkať, čo by malo limitovať ďalší pokles cien ropy,“ uzavrel Pánis.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Slovenskí motoristi si môžu nateraz vydýchnuť, analytici neočakávajú zdražovanie na pumpách