Prvá svetová vojna bola pre investorov šokom, nečakali ju. Až do týždňa pred jej vypuknutím sa ceny na dlhopisových, menových a peňažných trhoch sotva pohli. Potom sa rozpútalo peklo. Mohli by finančné trhy opäť podceňovať riziko globálneho konfliktu? zamýšľa sa The Economist. Ruská vojna na Ukrajine aj boje Izraela proti Hamasu majú desivý potenciál preliať sa cez hranice. Čo ak by sa Čína rozhodla, že je čas využiť superveľmoc Spojené štáty a napadnúť Taiwan?

Spojené štáty by sa mohli príliš ľahko dostať do troch vojen naraz. Zvyšok sveta riskuje, že sa tieto vojny prepletú a zmenia sa na niečo ešte ničivejšie. Súčasťou práce investora je zvážiť všetky tieto riziká a zistiť, čo by presne znamenali pre jeho portfólio. Ceny dlhopisov boli v poslednom čase turbulentné, dokonca aj v prípade údajne „bezrizikových“ amerických štátnych dlhopisov a výnosy po väčšinu tohto roka stúpali. Akciové indexy v USA, Číne a Európe klesajú už tri mesiace po sebe.

Na paniku to ale nevyzerá. Je však možné, že aj keď investori očakávajú veľkú vojnu, je málo, čo môžu urobiť, aby počas nej profitovali. Najjednoduchší spôsob, ako to pochopiť, je predstaviť si seba v roku 1914 s vedomím, že sa blíži prvá svetová vojna. Stávky by nebolo potrebné uzatvárať rýchlo – v priebehu týždňov by boli hlavné burzy v Londýne, New Yorku a kontinentálnej Európe zatvorené celé mesiace.

Komu by sa podarilo obchodovať s maklérom, ktorý by sa dokázal vyhnúť bankrotu uprostred krízy likvidity? Kto by tipoval, že ruské dlhopisy, ktoré zažijú komunistickú revolúciu, budú stratovými? Inými slovami, vojna vykazuje úroveň radikálnej neistoty, ktorá ďaleko presahuje vypočítateľné riziká, na ktoré si väčšina investorov zvykla.

To znamená, že predchádzajúce svetové vojny nie sú ponaučením pre tie nasledujúce, pretože žiadne dve nie sú rovnaké. Optimálna príručka opisujúca rok 1914 bola aj koncom tridsiatych rokov málo užitočná. Dnes je tu ešte väčší a hrozivejší pocit neistoty, keďže niekoľko potenciálne agresívnych mocností vlastní jadrové zbrane.

Výsledok toho všetkého? Vojnová hmla je pre investorov ešte hustejšia ako pre generálov, ktorí aspoň vidia, čo sa deje na bojisku. Ak dôjde k najhoršiemu, budúci historici by nad zdanlivou bezstarostnosťou dnešných investorov mohli krútiť hlavami.

Ďalšie dôležité správy

Ray Dalio
Neprehliadnite

Ak sa konflikt Izraela a Hamasu rozšíri, tak môže vypuknúť svetová vojna, varuje Ray Dalio