Slovenské spoločnosti, príspevkové organizácie, ale aj obce a mestá dlhovali štátu ku koncu mája vo forme poistného, daní alebo pohľadávok viac ako 3,9 miliardy eur. Najviac dlhov pripadá voči finančnej správe vo forme daní, a to viac ako 3,2 miliardy eur. Druhou v poradí je Sociálna poisťovňa, ktorej firmy, organizácie a obce či mestá dlhujú viac ako 506 miliónov eur. Vyplýva to z analýzy spoločnosti FinStat.

Medzi dlžníkmi finančnej správy sú najčastejšie podľa analytika spoločnosti FinStat Martina Lindáka „schránkové firmy“, resp. firmy, ktorých vlastníci sú zahraničné osoby a ktoré nemajú podnikateľskú históriu, ale spravidla jeden či dva silnejšie roky, počas ktorých pravdepodobne vykonali daňové podvody.

Dlhy voči finančnej správe sú trochu špecifické. Každoročne zvykne finančná správa presunúť ku koncu roka dlhy niektorých firiem na Slovenskú konsolidačnú, ktorá ich má následne vymáhať. Problémom podľa Lindáka je, že týmto presunom sa dlhy stratia z evidencie a v konečnom dôsledku nie je jasné, či boli dlhy splatené alebo len presunuté, keďže Slovenská konsolidačná zoznamy dlžníkov nezverejňuje.

Najväčšími dlžníkmi Sociálnej poisťovne sú spravidla najväčšie fakultné a univerzitné nemocnice. Dlh zdravotníckych organizácií tvorí približne polovicu dlhu voči Sociálnej poisťovni. Medzi najväčších dlžníkov spomedzi firiem patria rôzne spoločnosti z oblasti priemyslu a stavebníctva, keďže práve tie zamestnávajú veľký počet pracovníkov.

Dlžníkmi zdravotných poisťovní sú prevažne spoločnosti z maloobchodu, veľkoobchodu alebo priemyslu. Medzi najväčších však patrí podľa Lindáka aj nezisková organizácia Clementia alebo súkromné gymnázium z Bratislavy. Dlh na zdravotnom poistení podľa neho de facto predstavuje neplatenie odvodov za svojich zamestnancov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Sociálna poisťovňa zvýšila 1,75 milióna dôchodkov, pokračuje v oddlžovaní dlžníkov