Ťažké časy spôsobené vysokou infláciou nahradili nové finančné tlaky, ktoré čoraz viac pociťujú americké rodiny: náklady na zadlženie. Dva roky po tom, čo Federálny rezervný systém začal zvyšovať úrokové sadzby, aby skrotil ceny, sú miery nesplácania kreditných kariet a pôžičiek na autá najvyššie za viac ako desať rokov, informuje Bloomberg. Platby úrokov z týchto a iných nehypotekárnych dlhov sú už pre americké domácnosti väčšou finančnou záťažou ako splátky úrokov z hypoték.
Na milióny spotrebiteľov, ktorí sú motorom americkej ekonomiky, tak doľahli ťažké časy a budú zrejme pretrvávať. Predstavitelia Fedu sa stretnú budúci týždeň, no nezdá sa, že by boli pripravení tak ľahko začať znižovať úrokové sadzby. Dlhové bremeno by mohlo byť vážnou hrozbou aj pre prezidenta USA Joea Bidena v jeho šanciach na znovuzvolenie, keďže stav ekonomiky býva najväčším problémom pri rozhodovaní sa voličov.
Náborová pracovníčka žijúca v Denveri Nikki Ciminoová povedala, že minulý rok si konečne našetrila dosť na kúpu bytu, ale premeškala ultranízke úrokové sadzby, vďaka ktorým bolo v prvých dňoch pandémie vlastníctvo domu dostupnejšie. Až 5,25 percentná úroková sadzba posunula jej mesačné splátky na 1 650 dolárov. Po rozvode v roku 2020 znáša aj dlh štyritisíc dolárov na kreditnej karte.
„Zarábam najviac peňazí, ako som kedy zarobila, a stále žijem od výplaty po výplatu,“ povedala. „Je tu šialený rozdiel medzi tým, čo ľudia zažívajú, a tým, čo zažívajú ekonómovia.“
Od pandémie sa rodiny v USA zadlžili pomerne rýchlo. Podľa výpočtov ekonómov Wells Fargo trvalo len štyri roky, kým domácnosti po splatení pôžičiek v roku 2021, keď boli úrokové sadzby stále blízko nule, prešli na novú rekordnú úroveň dlhu. Predtým bol čas od jedného dlhového vrcholu k druhému trikrát dlhší. Typický poplatok za kreditnú kartu sa podľa Fedu vyšplhal na rekordných viac ako 22 percent.