Predseda lekárskych odborov Peter Visolajský upozornil, že k petícii ambulantných lekárov sa pridávajú aj lekári z nemocníc. Projekt eZdravia (e-Health) nechcú zrušiť, no nechcú naň prejsť bez prípravy zo dňa na deň.
Slepé a direktívne zavádzanie
„Politici rozumných krajín zavádzali elektronické zdravotníctvo postupne, v dialógu s lekármi a nie slepo direktívne, ako sa to deje na Slovensku,“ uviedol P. Visolajský.
Podľa odborárov je absurdné, že firmám a celým tímom úradníkov trvalo vytvorenie e-Healthu roky, kým obvodní lekári majú povinnosť eZdravie zaviesť zo dňa na deň. A to na vlastné náklady, hoci majú plné čakárne pacientov.
Dodali tiež, že projekt niekoľko rokov mešká a stojí „obrovské štátne peniaze“ (podľa LOZ doteraz 100 miliónov eur). Ďalším problémom má byť, že okamžité zavedenie projektu očakávajú aj od mnohých lekárov v dôchodkovom veku.
Lekári môžu odísť stade, kde ich je málo
LOZ víta a vysoko hodnotí benefity e-Healthu pre zvyšovanie zdravotnej starostlivosti o pacientov. Ak však bude zavedené chaoticky, pocítia to pacienti – na ošetrenie budú čakať dlhšie. „Podotýkame, že dodnes neboli nemocniční lekári nijak zaškolení na prácu v tomto systéme,“ upozornil P. Visolajský.
Povinné zavedenie e-Healthu pre ambulantných lekárov môže podľa LOZ spôsobiť, že svoju činnosť ukončí viacero lekárov vo vyššom veku. „Stav plánujú vyriešiť zatvorením svojej ambulancie,“ varuje.
Tí zväčša pôsobia v regiónoch, kde už v súčasnosti je obmedzená dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre nedostatok lekárov.