Nemecko by malo zvážiť zmeny prísnych pravidiel v oblasti verejných výdavkov a prispôsobiť ich krízovým časom, vyhlásil v utorok minister hospodárstva Robert Habeck. Výdavkové limity pochádzajú z éry globalizácie, priateľského spolunažívania a lacného ruského plynu, ktorá sa skončila, povedal Habeck pri prezentácii dokumentu o priemyselnej stratégii.
Je potrebné sa zamyslieť, či sú pravidlá zavedené v určitom čase vhodné aj pre nové časy, povedal na tlačovej konferencii Habeck, čím odkázal na takzvanú „dlhovú brzdu“ zakotvenú v nemeckej ústave. Záväzok viesť vyrovnané rozpočty prijala vláda bývalej kancelárky Angely Merkelovej v roku 2009.
Po začiatku pandémie nového koronavírusu v roku 2020 Nemecko brzdu tri roky neuplatňovalo. Limit má však opäť vstúpiť do platnosti ešte v tomto roku, čo predpokladá koaličná dohoda medzi sociálnymi demokratmi kancelára Olafa Scholza, Habeckovými Zelenými a liberálnou stranou FDP. Predseda FDP a minister financií Christian Lindner si návrat k rozpočtovej disciplíne určil za svoju prioritu.
Koaličná zmluva vrátane dlhovej brzdy naďalej platí, zdôraznil Habeck. O prípadnej úprave fiškálnych pravidiel by sa však podľa dokumentu, ktorý predstavil, malo diskutovať, a to „najneskôr v nasledujúcom legislatívnom období“, teda po parlamentných voľbách naplánovaných na rok 2025.