Británia čelí na trhu s dlhopismi novým problémom. Niektorí experti dokonca situáciu prirovnávajú k minulým krízam. Bývalý predstaviteľ Anglickej centrálnej banky Martin Weale varoval, že vláda labouristov možno bude musieť pristúpiť k zníženiu výdavkov a zvýšeniu daní, aby upokojila obavy investorov zo zvyšujúceho sa dlhu.

Náklady na dlhodobé požičiavanie rastú a libra slabne. Podľa Bloombergu ide o výnimočnú situáciu, ktorá môže signalizovať, že investori stratili dôveru v schopnosť vlády udržať národný dlh a infláciu pod kontrolou. M. Weale dokonca prirovnal súčasnú situáciu ku kríze z roku 1976, keď musela Británia o pomoc požiadať Medzinárodný menový fond (IMF).

Rastúce náklady na dlh vytvárajú tlak na britskú ministerku financií Rachel Reevesovú, ktorá si vo svojom rozpočte ponechala len malý priestor na neočakávané výdavky. Investori sú voči plánom labouristov posilniť výdavky spoliehaním sa na ekonomický rast skeptickí. Hoci táto situácia nie je taká závažná ako dlhopisový debakel z roku 2022, niektorí experti sa obávajú, že by mohla eskalovať, ak sa dôvera voči fiškálnym plánom vlády nezlepší.

Ani súčasný stav britskej ekonomiky tomu všetkému nepomáha. Jej rast sa zastavil a dôvera podnikateľov klesá od chvíle, čo sa labouristi dostali k moci. Reevesovej plán požičať si 140 miliárd libier na infraštruktúrne a klimatické projekty znepokojil investorov, pretože táto suma je dvojnásobne vyššia, než pôvodne očakávali.

Už tak vysoký britský dlh a absencia jasného plánu na jeho zníženie zvyšuje obavy, že R. Reevesová bude musieť v rámci prípravy budúcich rozpočtov oznámiť škrty vo výdavkoch alebo zvýšenie daní, aby upokojila trhy. Náklady na požičiavanie britskej vlády vzrástli od začiatku roka ešte rýchlejšie než vo Francúzsku, ktorým zmietajú politické nepokoje.

Odborníci tvrdia, že tieto problémy sú výsledkom roky trvajúceho zlého manažovania dlhu predchádzajúcimi vládami. M. Weale vysvetlil, že Británia zvykla počas kríz dlh zvyšovať, no zabúdala ho v lepších časoch znižovať. Kým niektorí analytici si myslia, že aktuálna situácia nie je plnohodnotnou krízou, mnohí bijú na poplach.

Britské ministerstvo financií trvá na tom, že sa mu dlh podarí udržať pod kontrolou. Podľa jeho hovorcu je druhý najnižší v skupine siedmich najväčších priemyselných krajín a iba Úrad pre zodpovednosť rozpočtu môže presne predpovedať úroveň disponibilného priestoru. „Všetko ostatné je číra špekulácia,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Inflácia v Spojenom kráľovstve rastie, Londýn ale drží úroky na uzde