Minulý rok bolo výnimočne nebezpečné byť bieloruským politickým disidentom, a nie iba v Bielorusku, ale kdekoľvek vo svete, píše portál Foreign Affairs.
Situácia v Bielorusku
V roku 2021, po mesiacoch násilných zákrokov proti umierneným opozičným protestom doma, začal bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyvážať svoje represívne taktiky do zahraničia. Aj keď mnohé z jeho snáh ostali bez povšimnutia, niektoré pritiahli pozornosť verejnosti.
Portál spomína dva incidenty – prvým je prípad Romana Prataseviča, mladého novinára a politického aktivistu, a druhým je prípad šprintérky Krysciny Cimanovskej. Oba predstavujú takzvanú nadnárodnú represiu. Ide o snahy vlád zasiahnuť za hranicami s cieľom umlčať svojich kritikov. Z novej správy nezávislej vládnej organizácie na obhajobu Freedom House vyplynulo, že bezpečné miesta pre nesúhlas sa po celom svete rapídnej zmenšujú.
Putin rád pomôže
Podľa portálu je znepokojivé, že ostatní autokrati si navzájom čoraz viac pomáhajú chytať disidentov za hranicami. Režim ruského prezidenta Vladimira Putina je ochotným partnerom, pokiaľ ide o Lukašenkovo prenasledovanie disidentov a oponentov.
Ruské súdy, ktoré dlhodobo prejavujú ľahostajnosť v oblasti práv domácich politických aktivistov, opakovane schválili žiadosti o vydanie Bielorusov v Rusku, ktorí sa aktívne zapojili do protivládnych protestov v Bielorusku. V niektorých prípadoch hral ruský štát aktívnejšiu úlohu, pokiaľ ide o vydávanie ľudí hľadaných Lukašenkovým režimom z Ruska bez čohokoľvek, čo by pripomínalo súdne konanie, približuje portál.
Aj iné krajiny zdieľajú ochotu Ruska prísť na pomoc iným autokratom. Tento vývoj je podľa portálu predzvesťou znepokojivej budúcnosti pre skupiny občianskej spoločnosti, politických disidentov a obhajcov demokracie, keďže všetci z nich podľa portálu čelia možnosti, že budú prenasledovaní všade, kam sa pohnú.
Počet incidentov rastie
V roku 2021 bola veľká väčšina incidentov nadnárodnej represie (74 percent) spáchaná autoritárskymi vládami na územiach iného autoritárskeho štátu. Predstavuje to nárast o 16 percentuálnych bodov než bol priemer v rozmedzí rokov 2014 až 2020 (58 percent).
Celosvetový úpadok v oblasti občianskych slobôd a politických práv prehlbuje nadnárodnú represiu, pretože ľudia, ktorí ujdú pred prenasledovaním jednej autoritárskej vlády, sa s pravdepodobnosťou ocitnú pod palcom druhej, konštatuje portál.
Geografická blízkosť, vízové režimy a prísne azylové politiky demokratických vlád často spôsobujú to, že disidenti utekajú pred autoritárskym režimom do miest kontrolovaných nedemokratickými vládami. Občania Bieloruska a strednej Ázie idú do Ruska, kde na vstup nepotrebujú víza. Ľudia utekajúci z Kambodže, Laosu či Vietnamu často prekročia hranicu susedného Thajska. Ujgurovia utekajú z Číny do Egypta či Turecka.
Zmena azylových politík
Tieto miesta sú atraktívne, pretože sú prístupné, no poskytujú len krátkodobé útočisko. Dlhodobú ochranu neponúkajú. Život v silnej demokracii so silnými právnymi systémami a vysokou úrovňou bezpečnosti je podľa portálu bezpochyby tou najlepšou ochranou pred nadnárodnou represiou. No nepredstavuje však záruku bezpečia, dodáva portál. Autoritárske vlády majú problém cieliť svoje snahy na disidentov v Európe a USA, no aj tak sa im podarilo čiastočne uspieť.
Vďaka reštriktívnym azylovým politikám mnohých demokracií, ktoré by inak boli rajom pre disidentov, je k dispozícii menej bezpečných miest pre tých, ktorí hľadajú útočisko pred prenasledovaním. Ak chcú demokracie upevňovať liberálne hodnoty a ľudské práva všade vo svete, mohli by začať vítať tých, ktorí riskujú svoje životy, aby sa postavili autoritárskym režimom, píše portál, pričom dodáva, že demokracie by mali umožniť ľuďom požiadať o azyl na ich územiach, kde sa im dostane lepšej ochrany pred prenasledovaním, represiou a násilím zo strany autoritárskych štátov.
Vlády by takisto mali poskytnúť trvalú ochranu tým, ktorí sú oprávnení na azyl, a znížiť závislosť od statusu dočasného utečenca, v dôsledku ktorého sú jednotlivci a ich rodiny vystavení zastrašovaniu pochádzajúceho z krajín ich pôvodu. Kým budú demokratické vlády prijímať čoraz reštriktívnejšie azylové politiky, tak tým budú aj naďalej väzniť zraniteľné osoby v častiach sveta, kde pravidlá udávajú autokrati, uzavrel portál.